Jak překonat netrpělivost. Chce to humor i trochu psycho

Foto: Wavebreakmedia micro, Freepik.com

Na poště kilometr dlouhá fronta, v supermarketu snad ještě delší, tramvaj má zpoždění a taxi přijelo pozdě. Kliďas zůstává v pohodě, leč netrpělivého člověka by z takových situací nejspíš trefil šlak. Překonat netrpělivost totiž může být pro někoho kardinální problém.

Výše zmíněné příklady v nás buď vyvolají vztek, anebo nad nimi mávneme rukou. Ke druhé možnosti mívá řada lidí daleko, a to zejména v případě, kdy zpoždění může vyvolat řetězovou reakci. Jenže nervovat se až k infarktu také není řešení. Zkuste překonat netrpělivost s následujícími tipy:

Buďme staromódní

Ano, je opravdu nepříjemné, když musíme někde čekat, když věci neběží, jak mají a my přitom tolik pospícháme. O to více se pak cítíme pod tlakem, dostáváme se do stresu a jsme nervózní. V rychlém každodenním životě bychom přece všichni měli fungovat na stisknutí tlačítka. Jenže nefungujeme. Proto bude užitečnější praktikovat ctnost, která může znít někomu trochu staromódně: trpělivost. A jak překonat netrpělivost?

Chce to změnu myšlení

Míváte vztek, protože jste v nečekané časové prodlevě mohli dělat něco mnohem smysluplnějšího? A proč to tedy neděláte? Místo hudrání na frontu na poště zkontrolujte maily, také si můžete přečíst kapitolu z oblíbené knihy, ke které byste se dostali až o víkendu. Při čekání na tramvaj pozorujte mraky na obloze. To je totiž skvělá relaxace, která vám dá rozhodně víc než láteření na zpožděnou dopravu. Taková změna přístupu vám pomůže překonat netrpělivost v situacích, nad kterými vy sami nemáte žádnou kontrolu. Něco jiného je, když vám někdo neustále krade čas v soukromí nebo práci. Proti takovému chování se totiž můžete razantně, i když zdvořile, vymezit.

Překonat netrpělivost lze s úsměvem

Je to vlastně docela jednoduché. Když se smějete, nemůžete se rozčilovat. Jakmile se rozzlobíte, zkuste si vzpomenout na nějakou fotografii nebo citát, které vás vždy zaručeně rozesmějí. Myslete na to, že negativní emoce stejně negativně ovlivňují zdraví, což by měl být zásadní důvod k tomu, abyste nad některými věcmi mávli rukou. Říká se, že s věkem se člověk stává uvolněnější a překonat netrpělivost je pro něj snazší.

Psychologická hra se slovy

Netrpělivost podvědomě zvyšují i věty, které začínají slovem „musím“. Vyvíjejí na nás totiž nátlak. Proto bude lepší začít například takto: „Chtěl/a bych“ nebo „Byl/a bych raději, kdyby…“ A především je třeba si neustále opakovat tuto mantru: „Jsem připraven/a přijmout, že situace je přesně taková, jaká má v tuto chvíli být.“ Tím vnitřní nepokoj postupně vymizí, což nám pomůže překonat netrpělivost.

Uvolněte se

Je třeba si uvědomit, že nemůžeme v životě ovlivňovat všechno a všechny. Takže místo, abychom se rozčilovali, měli bychom se spíš radovat. Život je neustále se měnící a překvapující proces a nikdy nevíme, jestli nám ta zpožděná tramvaj nebo fronta kdekoli, nepřinese něco zajímavého. Občas se i ze situací, které jdou zdánlivě proti nám, se mohou vyklubat věci, které nám změní život. Překonat netrpělivost se proto rozhodně vyplatí.

Autor: Julie Čermáková
Foto: Wavebreakmedia micro, Freepik.com