Chůze se stala v posledním období pohybovou aktivitou číslo jedna. Místo do posilovny jsme vyráželi na procházky, výlety a chodili pěšky všude, kde se dalo. I když to možná bylo tak trochu nedobrovolné, v tomto případě rozhodně platí, že všechno zlé je pro něco dobré.

Čerstvý vzduch, příroda, slunce. To všechno vás čeká, když budete chodit každý den na procházku. A to nejsou jediné benefity této, tak trochu neprávem opomíjené aktivity. Co se tedy stane, když opravdu každý den vyrazíte někam pěšky?

Budete mít váhu pod kontrolou

Pokud si chcete udržet stávající váhu, případně zhubnout, měli byste každý den ujít několik tisíc kroků. Tradiční je oblíbená hranice 10 000 kroků, ale podle typu chůze, tedy jakým tempem se budete procházet, může stačit i 8 000 kroků. Právě tempo má vliv na případné hubnutí. Jestli potřebujete shodit nějaké to kilo, pak stačí přidat do kroku. Neméně důležitý je i terén. Přes týden můžete chodit do schodů, o víkendu vám pak nebude dělat problém vyšlápnout na nějaký kopec. Na procházku se můžete vydat třeba i cestou z práce. Stačí, když vystoupíte o pár stanic dřív.

Potřebujete si vyčistit hlavu? Vyrazte na procházku

Když budete každý den chodit na procházku, vnímat okolí, hýbat se, brzy si uvědomíte, jak nesmírně pozitivní vliv má taková činnost na vaši psychiku. Nejenom, že se uvolňují endorfiny, snižuje úroveň stresu, ale dokonce vám to začne i lépe myslet. Vlastně by se dalo říct, že si na vzduchu pořádně vyčistíte hlavu. Kromě toho vám pravidelná fyzická aktivita začne dávat pocit, že jste pro sebe udělali něco dobrého, něčeho jste dosáhli. Pokud budete chodit na procházku pravidelně, můžete snížit riziko deprese i vyhoření.

Posílíte svaly a klouby

Lidé, kteří pravidelně chodí na procházku, posilují svaly a klouby, což je obzvlášť důležité pro mobilitu ve stáří. Chůze je důležitá i pro lidi s artritidou, protože se jim po pravidelném pohybu snižují bolesti, zlepšuje pohyblivost a s tím i kvalita života. Rovněž je dobré nechodit každý den jednu a tu samou trasu, ale snažit se třeba střídat rovinky s převýšeními. Jakákoli změna zapojuje více svaly, které tak zůstávají stále aktivní.

Chodit na procházku znamená chovat se preventivně

V neposlední řadě může chůze zabránit mnoha běžným onemocněním. Pravidelnou chůzí snížíte riziko vzniku srdečních onemocnění, cukrovky, ale chůze může omezit i riziko vzniku onkologických onemocnění. Vědci dokonce zjistili, že ztráta paměti v rané fázi spojená s demencí by se dala výrazně zpomalit každodenní chůzí. To všechno už je pořádný důvod, proč chodit pravidelně na procházku.