Řada lidí si pod pojmem wellness představuje voňavou koupel, příjemnou masáž či kosmetickou péči. Jenže tento termín zahrnuje nejenom relaxaci, ale i činnosti, které kromě pohody znamenají i kapku odříkání. Tak co, jdete do toho?

Pravý význam slova wellness rozhodně nehledejme v anglickém slovníku. Slovní spojení totiž pochází ze základu well-being. A to by se dalo přeložit jako cítit se dobře, v pohodě, být zdravý. Z toho je jasné, že wellness je cesta k harmonii těla i ducha. Je to vlastně způsob relaxace, péče o člověka, která se snaží zpomalovat proces stárnutí a předcházet nemocem. Jelikož by taková wellness péče měla probíhat hlavně v době, kdy se cítíme zdraví, jedná se o preventivní program, který nám má umožnit prožít plnohodnotný život až do pozdního věku. Z výše uvedeného je patrné, že téma wellness je mnohovrstevné a představuje soubor vzájemně souvisejících aktivit, jak je uvedeno níže. Tolik teorie. A jak vypadá wellness v praxi?

Svatý grál – pohyb

Ty tam jsou doby, kdy jsme fyzickou činnost museli provádět chtíc nechtíc, protože jinak bychom umřeli hlady. S vývojem společnosti se ale pohybová aktivita snížila a naopak vzrostl energetický příjem. Jenže tělo je na pohyb nastavené, takže aby správně fungovalo a váha setrvala na optimální hodnotě, je třeba ho rozhýbat. A protože se za mamutem už hnát nemusíme, měli bychom si najít alespoň třikrát týdně chvilku na cvičení, nejlépe taková, která rovnoměrně zatěžují celý organismus a nepřetěžují klouby nebo páteř. Provozovat se dá ledacos, ideální je jóga nebo pilates, či pohyb ve vodě, tedy plavání nebo aquaaerobik. Ovšem nic nezkazíte tím, když vyrazíte do přírody, ať již na kole nebo pěšky, třeba s oblíbenými hůlkami.

Bůček není wellness

Přesně tak. Pokud už tušíte, že součástí wellness, neboli zdravého životního stylu je také vhodný stravovací režim, tušíte správně. Aby mohl člověk správně fungovat, měl by jíst vše. Jinými slovy, jeho strava by měla být vyvážená, s obsahem všech látek důležitých pro organismus. Patří sem živočišné a rostlinné bílkoviny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Neméně důležitou součástí je i pitný režim, kde by větší část příjmu tekutin měla tvořit obyčejná voda, případně ochucená citrusy nebo bylinkami, menší část pak bylinkové čaje a minerálky. Nezapomeňte, že do pitného režimu nepatří káva, alkohol, sladké limonády apod. Důležitá je pravidelnost, v jídle pětkrát až šestkrát denně menší porce. Spotřeba tekutin se udává kolem 1, 5 – 2 litrů, ale vždy záleží na fyzické aktivitě daného jedince, věku, počasí apod.

Nechte stres za dveřmi

Tato část wellnes pro vás bude nejspíš tou nejpříjemnější. Jde o to, že s její pomocí byste se měli zbavit vnitřního napětí, do něhož vás žene všudypřítomný stres, který, jak známo, přispívá ke spuštění řady nemocí. Co vás tedy čeká. Tak především koupele ve vířivce, masážní vaně, ale vyzkoušet můžete i rašelinné nebo slatinné a různé další speciální koupele. Příjemné bývají i všelijaké zábaly, jež si lze vybrat nejenom podle toho, na jakou část těla chcete preventivně cílit, ale rovněž i podle zdravotní indispozice. Patří sem pobyt v sauně či infra kabině. Nedílnou součástí wellness péče jsou masáže. Opět jich je velká spousta, takže bude jenom na vás, jakou si vyberete, od klasických, reflexních, manuálních lymfodrenáží, až třeba po zážitkové.

Domácí wellness? Jde to!

Pokud právě namítáte, že nemáte v dnešní hektické době čas chodit do veřejného wellness zařízení, vybudujte si je v domácích podmínkách, což dnes není už nijak složité. Vlastně vám k tomu postačí vana nebo sprchový kout s hydromasážními tryskami, masážní pomůcky, kartáče, žínky, relaxační oleje, vůně apod. Domácí pohoda v teplé, jemně vířící vodě vás zbaví stresu, vnitřního napětí, zlepší krevní oběh a pozitivně ovlivní detoxikaci organismu. A proč právě hydromasáž? Jedná se o nejstarší formu vodní masáže, která je určená k regeneraci svalových partií a tkání. Skvěle funguje i perličková koupel, což je procedura, během níž se voda obohacuje malými vzduchovými bublinkami – perličkami, které působí na povrch těla jako jemná masáž. Perličková koupel pozitivně ovlivňuje lymfatický systém a krevní tlak. Pokud si budete chtít tuto koupel ještě více zpříjemnit, přidejte do ní různé bylinné přísady nebo přírodní éterické oleje, jež celou lázeň báječně provoní. A pokud si vyberete bylinky či oleje cíleně, s ohledem na to, jakou část těla potřebujete zregenerovat, zvýšíte povzbuzující účinky koupele na maximum.

Saunování při ruce

Ano, i doma můžete využívat blahodárné účinky sauny. Saunovací kabinu lze postavit kdekoli v bytě či domě, samozřejmě nejlépe blízko ochlazovacího bazénku. Zajímavou alternativou, která umožňuje saunování i lidem, jež nemohou ze zdravotních důvodů používat saunu klasickou, je infrakabina, které se někdy také říká infrasauna. Její výhoda tkví v nižší teplotě vzduchu, cca 55 °C. Při této formě saunování se prohřívá nejen povrch těla, ale teplo proniká i do hloubky tkáně a dochází k rychlejšímu prohřátí požadovaných částí těla než při klasickém saunování. A proč se saunovat? Je to jednoduché, nejenom že odbouráte únavu a stres, ale současně si zlepšíte i imunitu.

Proč žít wellness:
  • omezíte rizikové faktory vašeho zdraví
  • odstraníte bolesti zad a krční páteře
  • udržíte v optimální hladině či upravíte krevní tlak
  • zlepšíte si fyzickou kondici
  • budete se cítit duševně svěží a v pohodě
  • najdete si čas na relaxaci, která vás nabije novou energií
  • pohyb, úprava jídelníčku, koupele, masáže, odpočinek se projeví nejenom lepším zdravotním stavem, ale současně uberete vizuálně ze svého věku alespoň pár let
  • dokážete snáz zvládat různé životní situace

Autor: Jana Nováková

Foto: Pixabay