Dovolená je čas odpočinku. Ale nestačí jen zabalit kufr a vypnout počítač. Pokud s sebou vezete výčitky, povinnosti, přetlak a očekávání, je jedno, jestli jste na horách nebo u moře. Vaše hlava zůstane ve stresu. Řešení se jmenuje mentální minimalismus.

Cílem je totiž návrat s odpočatou hlavou. Dovolená neboli letní pauza je důvodem, proč byste měli vypnout mentální šum v hlavě a nahradit ho mentálním minimalismem, který vás zbaví zbytečně zatěžujícího balastu.

Co nebrat s sebou

Jednoznačně výčitky, povinnosti a „musím si užít“. Podle řady výzkumů zvyšuje mentální nepořádek stres a úroveň kortizolu, což si ale navíc nikdo ani neuvědomuje. Výčitky z minulosti vám ukradnou přítomnost. Jestliže budete neustále myslet na to, co jste nestihli před dovolenou udělat a nedej bože chcete resty dohánět to po telefonu z pláže, tak o jaké dovolené mluvíme?

Co s tím? Napište si seznam věcí, kterým se na dovolené vyhnete obloukem. Máme na mysli především pracovní záležitosti. Na začátku každého dne si řekněte: Dneska jen odpočívám. Občas si také zopakujte, že odpočinek není lenost, ale nutnost pro celkové zdraví. Jak psychické, tak pochopitelně i fyzické.

Omezte rozhodování

Mentální minimalismus znamená, že necháte věcem volný průběh a nebudete od rána přemýšlet, kam půjdete na večeři, co podniknete, kam pojedete na výlet. Nezapomeňte, že příliš mnoho možností zvyšuje stres a následně vzniká takzvaná rozhodovací únava.

Co vám pomůže? Připravte si dopředu jednoduchý itinerář. Bohatě postačí dvě varianty na každý den. Nerozhodujte všechno až „na místě“. Není třeba se vyčerpávat maličkostmi.

Stanovte si čas na sociální sítě

Nekonečné scrollování, srovnávání a postování fotek kazí dovolenou víc, než si připouštíme. V rámci mentálního minimalismu byste proto měli vypnout notifikace. A ještě lépe, nastavte si „čas bez mobilu“, třeba od dvou odpoledne do večerních šesti hodin, tedy doby večeře – například. Uvědomte si, že není nutné dokumentovat každý okamžik vaší zasloužené dovolené. A co by vás mělo k umírněnému postování posunout je rovněž fakt, že sociální detox pozitivně ovlivňuje duševní zdraví.

Co když bude pršet? A jestli se něco pokazí? Nebudeme se zase hádat? Přesně takové myšlenky vytvářejí zbytečné napětí a znepříjemní vám dovolenou až do doby, než se po týdnu či čtrnácti dnech vrátíte domů. Nutkavé otázky vám mimochodem nedají pokoj ani cestou zpátky – Co když nám dojde benzín? Nebudou kolony? Vaše dovolená sice mohla být kouzelná, ale přesně tyhle myšlenkové pochody vám ji zkazí.

Nutkavých myšlenek se zkuste zbavit jednou otázkou: Co nejhoršího se může stát – a zvládnu to? Zvládnete. Vždycky má všechno řešení, navíc se s velkou pravděpodobností nestane vůbec nic. Jestliže vás tohle mentální nastavení trápí pravidelně, začněte trénovat přítomnost a na katastrofické scénáře si časem už ani nevzpomenete.

Zasloužené volno

Ať už tomu říkáte dovolená nebo prázdniny či volno, pamatujte si, že v tomto čase nejde o výkon. Nepouštíte se do „odškrtávacího“ dobrodružství. Je to naopak čas, kdy se můžete konečně oprostit od zbytečností, které vás trápí. Mentální minimalismus je způsob, jak si konečně doopravdy odpočinout.