Každý z nás zažije v životě několik pádů. A to nezávisle na tom, kam až došel. Zůstanou nám jizvy na duši, často prázdné konto a prohru mnohdy vnímáme jako smrt. Spustit životní restart ovšem není tak snadné. V první řadě se totiž musíme smířit s faktem, že se něco nepovedlo.

Někdy tvrdě pracujeme na věcech, kterým skutečně věříme, jenže život má s námi jiné plány. Když se ty naše hroutí, míváme chuť hodit ručník do ringu. Plnit si sny za cenu obrovských starostí a trápení přece nemá smysl. Takové pocity plné bolesti a pochybností jsou zcela normální. Neměly by vás ovšem zastavit. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že jste narazili na dno, existuje už jeden způsob, kam jít dál, a to je nahoru. A tady začíná životní restart. Co vás v něm čeká?

Nechte si čas na bolest

Nemá smysl popírat nezdar, případně ho považovat za něco, co se zkrátka děje. Netvařte se, že je všechno v pořádku, když není. Neschovávejte emoce v koutku duše, naopak je pusťte ven a dovolte si luxus toho je prožít. Ať už se cítíte naštvaní, že vás zaměstnavatel propustil nebo jste v depresi, protože se po mnoha letech vztahu partner sbalil a odešel, přijměte to, co cítíte.

Když si totiž uděláte čas na to, abyste mohli nad svou situací truchlit, později se snáz zaměříte na to, co přijde. Životní restart pak pro vás bude i snazší. Pokud ignorujete fakt, že jste spadli a skutečně se zranili, z pádu se neseberte. Nahromaděná bolest vás totiž dřív nebo později stejně dostane. Takže truchlete. Pokud se vám chce plakat, tak plačte, a jestli vám pomůže, když budete z plných plic křičet, tak řvěte.

Přijměte to, co nemůžete změnit

Je to jako truchlení, ale více o pochopení toho, že co se stalo, nelze vrátit zpět. Jestli vám zkrachovalo podnikání a zůstaly dluhy, nemůžete tuto skutečnost změnit. Alespoň ne ze dne na den a rozhodně ne otupěním nebo ignorováním situace, ve které se nacházíte. Jestli vás opustil partner a bolí to, nejspíš to bude bolet dlouho. Také to nezměníte. Ať jednu či druhou věc zkuste přijmout a začněte přemýšlet nad tím, co bude dál. Životní restart totiž začíná vyřešením minulosti.

Buďte k sobě laskaví a odpusťte si

Když vás život srazí k zemi, je normální cítit se provinile, obviňovat se a nenávidět. Nakonec se ale stejně musíte naučit odpustit nejenom sobě a případně i někomu dalšímu, abyste mohli jít dál. Přemýšlejte o lidech, kteří se ocitli v podobné situaci a úspěšně jí prošli. Když zvládli životní restart oni, určitě se to podaří i vám.

Životní restart začíná zhodnocením možností a předefinováním cílů

Jakmile si odpustíte a jste připraveni na životní restart, je čas zmapovat možnosti. Zhodnoťte, co se stalo a zeptejte se sami sebe, co jste mohli udělat jinak. Případné chyby si zapište, abyste se poučili pro příště. I přesto, že si třeba nejste žádných omylů vědomi, zkuste se zamyslet nad tím, jestli přece jenom nějaké rozhodnutí nevedlo k takovému fatálnímu konci.

Životní restart vyžaduje vizi. Tedy představu, čeho chcete dosáhnout a kdy. Stanovte si dlouhodobý cíl a ten rozdělte na menší, například týdenní etapy.

Cíl bez plánu je jen přání

Tento citát Antoine de Saint-Exupéryho je velkou připomínkou toho, že mít jen cíl nestačí. Můžete si ho zapsat, rozdělit na tolik malých dílčích cílů, kolik chcete, ale pokud nemáte akční plán k jejich provedení, všechno bude zbytečné. Takže plánujte. I o tom je totiž životní restart. Pokud je vaším cílem uzdravit se z rozchodu a jedním z menších cílů čtení inspirativních knih, vyrazte na jejich nákup. I tento plán by mohl zahrnovat menší úkoly, jako je definice správné knihy s pomocí online tipů nebo žádostí o doporučení.

Ale co je nejdůležitější, nevzdávejte se. Dokud budete hledat nové cesty, nezklamali jste. Tak na to nezapomeňte.

Vytvořte si podobné plány v závislosti na vašem jedinečném problému. Pokud je vaším cílem získat investory pro váš nápad, který byste rádi realizovali, naplánujte si účast na vhodných akcích a oslovte potenciální zájemce. Veškeré kroky si zapisujte, abyste se ujistili, že jdete správným směrem. Navíc se vám budou hodit pro zpětnou kontrolu. Váš životní restart tak bude jednodušší.