Člověk je tvor zvláštní. Celkem často mívá tendence se zalíbit všem. Nebo alespoň svému okolí. A tak moc se snaží, až se ve svých ústupcích, službách, pomoci a bůhvíčem dalším doslova ztratí. Abyste se nedostali do podobných problémů, neomlouvejte se. Minimálně za těchto pět věcí.

Neomlouvejte se, že něco nemůžete udělat. Nežijete totiž život pro druhé, ale pro sebe. Ne nadarmo se říká, ještě se nenarodil člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Jinými slovy, i kdybyste se pro ostatní přetrhli, anebo se omlouvali za každou maličkost, šťastnějšími vás to neudělá. Mnohdy i naopak… Podívejte se, za co není třeba se omlouvat:

1. Neomlouvejte se, že nemáte čas

Ať už jde o kolegy, přátele nebo rodinu. Ne vždy máte čas na všechny. Jsou tací, kteří to pochopí, protože vás dobře znají a mají vás rádi. Vaše vysvětlení, proč jim momentálně nemůžete vyhovět, přijmou, i kdyby to mělo být jenom z toho důvodu, že zkrátka potřebujete trochu času pro sebe nebo zrovna nemáte náladu na společnost. A pokud jde o ty ostatní, mějte na paměti, že by si měli uvědomit a přijmout jednu zásadní věc: váš život a váš čas jsou jenom vaše a je pouze na vás, jak s nimi naložíte.

2. Každý má právo na špatnou náladu

Jsou dny, kdy doslova překypujeme energií a dokážeme nastavit ucho komukoli, kdo se potřebuje svěřit, vypovídat. A jindy sedíme schoulení v koutě s pomyslným nápisem na čele – nerušit. Zkrátka nemáme náladu a jsme naštvaní na celý svět. Tak to zkrátka je, že někdy se utápíme ve zmaru lidského bytí my, jindy zase ti druzí. Je důležité s ní neobtěžovat ostatní, ale také nenechat semlít jistě dobrou snahou o to, aby nám bylo líp. Určitě ji totiž zvládneme sami. Mimochodem, ani za tohle se neomlouvejte.

3. Chybovati je lidské

Zapomínáte na narozeniny či jmeniny svých blízkých? Často neděláte to, co byste měli a naopak děláte to, co byste neměli? Třeba nepořádek? A pořád se za to omlouváte? K čemu? Kdo vás zná, tak ví, že to z vaší strany rozhodně není špatný úmysl, protože jinak se snažíte na maximum. A navíc s dobrým úmyslem. Tak ani za tohle se už neomlouvejte. Zejména v případě, že si své chyby berete k srdci a snažíte se z nich poučit. Kdo vás nezná, měl by rovněž předpokládat, že se své omyly snažíte napravovat a nikoli vás podcenit hned na začátku.

4. Neomlouvejte se za offline

Nemusíte být k dispozici dvacet čtyři hodin denně. A když jste na dovolené, tak pro většinu lidí vůbec. Vaše okolí se zkrátka musí smířit s tím, že ne vždy na všechno hned odpovídáte. A co víc, rozhodně jim není nic do toho, proč…

5. Věci vidíte jinak

Lidé se mění a díky tomu měníme i názory na věci, na které jsme se v minulosti dívali jinak. A může se stát, že ta minulost je stará sotva pár dnů. Neovlivníte jedince, kteří takový postoj vnímají jako slabost. Neomlouvejte se ale za něj. Třeba jste totiž mezitím získali nové informace, které vám pomohou si názor poopravit. A vaší povinností rozhodně není komukoli takové změny vysvětlovat nebo ho přesvědčovat o tom, co je pro vás aktuálně správně.