Výklad snů: Takto lze interpretovat deset nejběžnějších

Foto: Gpointstudio, Freepik licence

Sny lze vykládat jako zprávy z podvědomí. Přemýšleli jste už někdy po probuzení, co se skrývá za podivnými obrazy nebo situacemi, které jste zažili ve spánku? Výklad snů se dá uchopit různě, jak uvidíte z deseti nejběžnějších symbolů těchto zpráv z podvědomí.

I když si následující ráno nic nepamatujeme, sníme každou noc. Je to totiž velmi důležité, protože během spánku, v takzvané REM fázi, zpracováváme dojmy a emoce, které jsme prožívali během dne. A tyto procesy, v nichž se čistí podvědomí, jsou nezbytné pro naše duševní zdraví.

Pamatujete si sny? Pak špatně spíte

Alespoň tak to naznačuje studie Perrine Ruby z Neuroscience Research Centers, uveřejněná v magazínu Plos One. Jde totiž o to, že sny si obvykle pamatujeme, jenom pokud se probudíme bezprostředně po nebo dokonce během snu, i když jen na několik sekund. U lidí, kteří si pamatují své sny každý den, je dvakrát větší pravděpodobnost, že budou trpět nespavostí a poruchami spánku než u těch, kteří si zřídka nebo vůbec nepamatují, o čem se jim zdálo.

Výklad snů již od starověku

V průměru mají lidé pět snů za noc. Touha interpretovat je jako znamení nebo skryté zprávy existuje již od starověku. Už tenkrát vznikaly knihy snů, jejichž interpretace se týkala předpovědí nemocí, politického vývoje nebo počasí. Postupem času se interpretace některých snových obrazů měnila, ale většina historických vysvětlení zůstala stejná dodnes a často odkazují na zděděné prvotní obavy. Ve výzkumu spánku se na sny pohlíží jako na nevědomou sebereflexi, ale ne jako na proroctví nebo dokonce na jasnovidectví. Určité symboly nebo situace, které se ve snech pravidelně opakují, umožňují ve výkladu snů vyvodit závěry o nevyřešených problémech a emočních konfliktech v reálném životě. Podívejte se na deset nejběžnějších symbolů snů:

1. Pád

Pokud máte krátce po usnutí pocit pádu, lze jej přičíst uvolnění svalů. Rovnovážný systém těla si musí zvyknout na vodorovnou polohu a reaguje chybovým zpracováním, které způsobí náhlé probuzení a pocit pádu. V pozdějších fázích spánku výklad snů tento symbol interpretuje jako varování, tedy i ve známých situacích byste měli zůstat pozorní a neztrácet cíl z dohledu. Další možnou interpretací je ztráta. Pád ve snu znamená nepříjemné změny ve vašem životě nebo nedostatek sebevědomí.

2. Někdo vás pronásleduje

Sny o pronásledování mohou poukazovat na potlačené obavy v každodenním životě. Nezáleží na tom, zda vás někdo ve snu pronásleduje, nebo máte jen pocit, že vás někdo sleduje. Výklad snů v obou případech naznačuje, že byste už neměli utíkat, ale svým obavám čelit.

3. Výklad snů o smrti

Takového snu se asi všichni bojí nejvíc. Ale smrt nemusí nutně znamenat konec vašeho vlastního života nebo smrt milovaného člověka. Vlastní smrt ve snu spíš symbolizuje změny a nové začátky, například konec vztahu, nové zaměstnání, stěhování. Vyskytne-li se tento symbol společně s dalšími situacemi, jako je pohřeb, rakev nebo duše, je třeba tyto symboly ve výkladu snů také zohlednit.

4. Když vám vypadávají zuby

Výklad snů říká, komu ve snu vypadnou zuby, má nízké sebevědomí: Zdravé zuby znamenají sílu a vitalitu. Potlačujete obavy, trápí vás váš vlastní vzhled i nedostatek uznání nebo skutečná ztráta? I to značí padající zuby ve snu. A jestli vás přitom nic nebolí, je to předzvěst ztráty.

5. Sny o těhotenství

Nejen ženy sní o těhotenství. Dokonce i muži mohou snít o tom, že v sobě nosí dítě. Výklad snů ale nemluví o skutečném těhotenství ženy. V tomto případě takový symbol totiž znamená nenaplněné naděje a plány. Spatříte-li ve snu těhotnou osobu, může to obrazně znamenat novou práci, přestěhování nebo nový vztah.

6. Symbol hada

Had s sebou odjakživa nese zlo, ať již v biblickém příběhu o stvoření, nebo v současných knihách a filmech. Jako obraz snů had znamená nějaké zrychlení, instinkt a sexuální potřeby, které pronikají z nevědomí do vědomí. Výklad snů hada také často považuje za falický symbol. Spouštěčem snů, ve kterých se objevují hadi, tak mohou být vývojové procesy ve vlastní sexualitě. Ať už ve spánku vidíte jednoho, dva nebo více hadů, pro správnou interpretaci záleží na tom, co takový had dělá.

7. Pavouci

Symbol snu pavouka lze také interpretovat odlišně, a to v závislosti na jeho počtu a aktivitě. Pavoučí síť se obecně spojuje s kreativitou, ale samotnému pavoukovi výklad snů přisuzuje i podvody a lži. Například pavouka visícího na vlákně lze interpretovat jako ohrožené štěstí, pavouk tkající síť prý přináší štěstí při hledání bytu.

8. Létání

Pokud ve snu létáte, znamená to vaši touhu po nezávislosti a svobodě. Pokud je létání spojeno s pozitivními pocity, podle výkladu snů jde o nově vyhranou vnitřní svobodu. Spouštěčem toho může být vyřešená konfliktní situace nebo rozhodnutí. Je také třeba rozlišovat způsob létání. Jestli létáte jen tak bez pomůcek, s padákem, na posteli nebo na koštěti, to všechno výklad snu mění.

9. Výklad snů o podvádění

Ať už podvádíte ve snu se známou nebo neznámou osobou, neznamená to, že tak činíte i v reálném životě. Takový sen spíš označuje tajné touhy, které si potřebujete uvědomit. Podvádíte-li sami sebe, může to znamenat, že chcete ve svém životě něco změnit nebo se cítíte omezeni okolím. Podvádění je rovněž symbol související s nespokojeností v práci nebo jinou životní situací. Jestli ale vidíte ve snu svého partnera, jak vás podvádí, znamená to podvědomý strach ze ztráty.

10. Zdálo se vám o vodě?

Prvek vody znamená duši, ženskost a city. Pokud jste se během snu ocitli ve vodě, může to symbolizovat těhotenství nebo porod. Jestli plavete, znamená to naplněný sexuální život a dobré zdraví. Tekoucí voda představuje vnitřní rovnováhu.

Text: Julie Čermáková
Foto: Gpointstudio, Freepik licence