Bohaté, lesklé a zdravé vlasy jsou ozdobou nejenom žen, ale i mužů. Když začnou padat, obvykle propadáme panice. Faktem ale je, že zvýšené padání vlasů dvakrát do roka, na podzim a na jaře, není nic neobvyklého.

Právě v podzimním a jarním období často zaznamenáme zvýšené padání vlasů, a to hlavně při mytí a česání. Zatímco v ostatních fázích roku činí denní ztráta mezi cca 50 až 100 vlasy, na jaře a na podzim to může být i 200, 300 a více vlasů v závislosti na konkrétních podmínkách.

Vlasy jako listí

Zejména podzim vlasům příliš nesvědčí. Je to dáno tím, že po jaře a létě, kdy sluneční paprsky zvyšují množství hormonů, které povzbuzují růst vlasů, dochází ke ,,klidové fázi“, v níž vlasy vyrostly a končí jejich životní cyklus. Vlastně to připomíná přírodní zákony, během jara a léta vyrostlo listí na stromech, vyvinulo se do finální fáze a na podzim začíná padat. Na rozdíl od přírody, kdy nové listí naroste až opět na jaře, u lidí je to naštěstí jinak. Celý proces padání vlasů obvykle trvá jeden až dva měsíce a následně se vrací do normálu. Vědci přišli na to, že klidová fáze u žen nastává v červenci, vlasy pak vypadnou asi o tři měsíce později, tedy v říjnu až v listopadu.

Vlasy a hormony

Důvod k jarnímu vypadávají poskytují dva hormony, prolaktin a melatonin. Ty se špatně vyrovnávají s poměrně značnými výkyvy počasí a celkovou změnou biorytmu. Tenhle efekt se pak projevuje stejně jako působení stresu, vlasy začnou vypadávat. Ale nemusíte mít strach, na jaře vlasy rozhodně nepadají tolik jako na podzim.

Co s tím?

Sezónní vypadávání vlasů rozhodně nepředstavuje důvod k panice, protože je to běžná věc. Neuškodí, pokud v této době zvýšíte péči o vlasy prostřednictvím kvalitních přípravků určených k podpoře a růstu vlasů. Skvělé výsledky nabízejí šampony s kofeinem, případně vlasové kofeinové kúry, které zahrnují komplexní péči. K tomu je ale třeba také doplnit vitamíny a minerály, a to zejména vitaminy skupiny B a minerály vápník, křemík a zinek. Rovněž není od věci se vyhýbat úpravám vlasů typu žehlení, barvení, pokud to nejde jinak, rozhodně vybírejte šetrné barvy bez amoniaku.

Vlasy padají dál?

Vlasové kúry je vhodné používat alespoň tři měsíce. Pokud se po této době stav nezlepší, je vhodné navštívit lékaře, který určí, zda se nemáte například hormonální problémy. Ve vypadávání vlasů ovšem hraje velmi podstatnou roli stres. Není tak od věci přehodnotit životní postoj. Pár tipů, jak si zajistit dobrou náladu najdete například ZDE.

Text: Jana Nováková

Foto: Unsplash, archiv firem