Manipulátor byl, je a bude. Vyskytuje se v práci, mezi kamarády, členy rodiny, ale manipulátorem může být i partner nebo partnerka. Manipulace má spoustu forem, většinou ovšem probíhá skrytě, takže málokdy si člověk na první dobrou uvědomí, o co jde.

Asi netřeba připomínat, že manipulátor je člověk nebezpečný, který vás časem začne vodit jako loutku, vymaže vaše myšlenky, názory i přání a budete plnit pouze ta jeho. Při sebemenším projevu pochybností vás přesvědčí, jak to s vámi či s kýmkoli nebo čímkoli dalším myslí dobře. Tedy až na to, že všechno dělá výhradně ku prospěchu svému a vy jste mu tak nějak fuk.

1. Uvědomte si problém

Abyste se mohli vymanit z manipulátorova područí, musíte si všimnout, že je něco špatně. Na určité chování se dá poměrně rychle zvyknout do té míry, že je lze nevědomky ignorovat. Důležité je sledovat vzorce takového chování, ať již partnera, kolegy nebo kohokoli dalšího. Jestliže vám manipulátor říká, že neděláte dost, bez ohledu na to, kolik úsilí vynaložíte, může to ve vás vyvolat pocit úzkosti a znejistění. Ve chvíli, kdy dostanete strach, začnete se obviňovat, propadnete frustraci, je čas se vůči obdobnému přístupu vymezit.

2. Ztracená sebedůvěra

Příval manipulativního chování jiného člověka může velmi snadno ztížit důvěru ve vlastní schopnosti a zkušenosti, což je zásadní problém. Vnímáte, že se vám něco podobného děje? Pak je více než žádoucí se nad takovou situací zamyslet, případně si o ní promluvit s někým, komu důvěřujete. Lépe si pak uvědomíte, co je ze strany manipulátora ještě ok a co už je přes čáru.

3. Tady je moje…

Když si stanovíte pevné hranice, dáte ostatním i sobě jasně najevo, co jste ochotní akceptovat a co už nikoli. Pokud máte pocit, že vás druzí nutí dělat věci, které jsou proti vašemu přesvědčení, ozvěte se. Manipulátor vám sice bude tvrdit, že všechno dělá jen pro vaše dobro, ale pokud si dáte věci do souvislostí, nejspíš přijdete na to, že pravda je někde jinde a snáz se dalším nátlakům ubráníte.

4. Manipulátor a důvody

Nejspíš to teď bude vypadat jako protiřečení, ale jakmile pochopíte, že se daný člověk snaží ovládnout svět kolem sebe manipulací a hlavně, proč to dělá, vaše nepříjemné pocity se zmenší a nebudete se cítit tak frustrovaní. Vezměte si například člena rodiny, který vás třeba opakovaně kritizuje za to, že mu neodpovídáte na esemesky. Jeho chování totiž může pramenit i ze strachu z toho, že ho odmítáte. V každém případě, i když lze takovému jednání porozumět, je třeba mít stále na paměti, že máte právo s manipulátorem nesouhlasit a rozhodnout se podle vlastního přesvědčení.

5. Nebojte se od manipulátora odejít

Pozorně sledujte, jak se cítíte v komunikaci s manipulátorem, abyste mohli učinit to nejlepší rozhodnutí pro vás. Mohou totiž nastat situace, které vás doslova zahltí přemírou negativního jednání, takže pak už vlastně bude, i s ohledem na vaše zdraví, téměř nemožné zůstávat s takovou osobou v úzkém kontaktu. Rozhodnutí odejít je těžké, ale v rámci zachování vlastního já nezbytné. Takže i když vás to bude nejspíš zpočátku bolet, časem zjistíte, že jste šťastnější a spokojenější.

Text: Julie Čermáková
Foto: Karolina Grabowska, Pixabay license