Je vědecky dokázáno, že nakupování nám dělá radost. Jenže tyhle pocity štěstí jsou krátkodobé. Navíc tak často kupujeme věci, které obvykle nepotřebujeme, což negativně ovlivňuje naši peněženku a také životní prostředí. V této souvislosti se často skloňuje pojem udržitelná móda. O co jde?

Udržitelná móda, někdy označovaná jako slow fashion, představuje protipól takzvané fast fashion, neboli rychlé módy, která je typická svou nadprodukcí a dopadem výroby na životní prostředí. Slow fashion dodržuje při výrobě ekologickou, sociální a ekonomickou udržitelnost. A jak můžete přispět k udržitelné módě vy? Třeba s pomocí následujících tipů:

Opravdu to potřebuji?

To je určitě první otázka, kterou si musíme před nákupem položit. V ideálním případě nakupujeme pouze tehdy, když opravdu něco potřebujeme. Jenže to se snadněji říká, než dělá, že? Nejlepší je tedy sepsat si seznam věcí, které opravdu naléhavě potřebujeme a pokusit se při nákupu nevybočit ze seznamu. Udržitelná móda vám tak pomůže vyhnout se impulzivním a nevhodným nákupům a ušetřit spoustu peněz.

Udržitelná móda chce myslet

Možná si teď říkáte, a co když uvidím něco mimo nákupní seznam a moc si to přeji… I to se může stát. V takovém případě si nechte čas na rozmyšlenou. To je další způsob, jak se vyhnout zbytečným nákupům. Vytvořte si nový seznam, tentokrát přání, kam si zapíšete vše, co se vám líbí. Pravidelně na něj můžete přidávat a upravovat. Často dochází po pár dnech i k vyškrtávání. Zkrátka si rozmyslíte, zda danou věc vůbec potřebujete. I o tom je udržitelná móda.

Není důvod stíhat trendy

V řetězcích rychlé módy neexistují dvě až tři roční období, ale minimálně dvanáct. Jednou za týden nám pak internetové obchody zasílají informace, co všechno nám v šatníku chybí a měli bychom si to pořídit. Jenže není důvod kopírovat cizí trendy. Udržitelná móda je o vytváření vlastního stylu. Při troše kreativity si vystačíte i s tím, co máte v šatníku.

Dodržujte pravidlo tří dnů

Jakmile uvidíte v internetovém obchodě módní kousek, který se vám líbí, nevkládejte ho ihned do nákupního košíku. Dejte si tři dny na rozmyšlenou, a pak si položte otázku: Potřebuji to? Jestli na danou věc po pár minutách zapomenete, pak nejspíš ne…

Absolutní jistota

Někdy nám vadí na oblečení malý detail. Nesedí tak akorát, případně nemáme vybraný kousek s čím kombinovat. Pokud vás trápí pochybnosti, je rozhodně lepší nekupovat a vydržet, až se objeví lepší varianta. Udržitelná móda totiž sází na jistotu, protože pak vám v šatníku vydrží mnohem déle.

Udržitelná móda nesází na slevy a reklamu

Zbývají tři kusy na skladě, Téměř vyprodáno, Sleva 30 %. To všechno jsou pro nás spouštěče k nákupu. Často jim podlehneme a pořídíme si něco, co vlastně nepotřebujeme. Jenže nekupte to, když to bylo tak levné. Dokonalá psychologická hra. Kdo by chtěl promarnit dobrou příležitost… Jak se takovému prodejnímu triku vyhnout? Odhlaste se z odběrů různých módních zpravodajů, vymažte aplikace a nereagujte na sezónní slevy v kamenných obchodech.

Technika vizualizace

Kromě toho, že nám vizualizace pomáhá při řešení problémů, poslouží i při nákupu oblečení. Zkuste si položit otázky: Kam vyrazím v těchto nových šatech? Při jakých příležitostech budu nosit tyto boty? A jak moc ladí s mým ostatním oblečením?

Tak si detailně představíte, jaké by to bylo vlastnit dané věci. Díky vizualizaci zjistíte, zda skutečně splňují všechny vaše požadavky.

Hledejte alternativy

Nakupování má určitý návykový potenciál. Ale to, co to spouští v hlavě, nám mohou dát i jiné činnosti. Důkladně si proto rozmyslete, jaké další věci by vás uspokojily v situacích, ve kterých cítíte tlak k nakupování.  Zní to banálně, ale běžte si třeba zaběhat nebo sníst kousek čokolády. Raději investujte do zážitků, protože vám dlouhodobě dělají radost. A pokud stále chcete něco nového, můžete například revitalizovat nějaký kousek oblečení nebo si něco vyrobit vlastníma rukama.

Udržitelná móda je o opětovném používání

Minimalismus, opětovné používání, recyklace. To vše jsou veličiny, které stojí za to mít na paměti. Existuje přísloví, méně je více. A to platí jak v módě, tak i v dalších spotřebních věcech. Není náhodou minimalismus trvalý trend?

Etické nakupování

Ano, stoprocentně udržitelná móda pravděpodobně nikdy fungovat nebude, protože výroba nových produktů vždy znamená spotřebu zdrojů.  Pokud ale na nákupy vyrazíte, můžete si dát pozor alespoň na pár věcí. Používejte ekologicky a eticky vyráběné výrobky, zkuste se rozhodnout pro ekologicky a sociálně odpovědné výrobky, i když jsou o něco dražší než hromadně vyráběné zboží. U produktů vyrobených udržitelným způsobem je ale patrná lepší kvalita a delší životnost, nemluvě o férových podmínkách pro výrobce a zaměstnance.