Cukety se zařadily mezi oblíbenou zeleninu zejména pro svou příjemnou, až lehce nasládlou chuť, která velmi dobře doplňuje chutě dalších surovin. Proto má cuketa v kuchyni široké použití. Uchovat na zimu ji můžete třeba jako cuketovou čalamádu.
Cukety našly uplatnění ve slané i sladké kuchyni. Zapékají se, smaží, pečou se z nich buchty, vyrábějí hořčice. Vynikající je také cuketová čalamáda, kterou můžete v hezké skleničce někomu věnovat i jako originální dárek.
Cukety vybírejte opatrně
Nejlepší ke zpracování jsou mladé cukety, ve kterých ještě není tolik jader. Dají navíc dobře konzumovat i v syrovém stavu. Cuketu neloupejte, protože obsahuje řadu vitaminu, minerálů a dalších živin. Do jídelníčku by ji měli zařadit všichni, kteří mají problémy s cukrovkou nebo nadváhu, protože cuketa má nízký glykemický index, dokáže zasytit a čistí organismus.
Společná hra
Cuketě to sluší ve společnosti masa. Můžete ji ale připravit i s další zeleninou, ideální jsou rajčata. Podušený základ z cukety využijete třeba ke špagetám, dá se natřít na topinku, vynikající je zapečená s výrazným sýrem.
Recept na cuketovou čalamádu
Budete potřebovat:
1 lžíce slunečnicového oleje, 2 velké cibule, 8-10 stroužků česneku, 2 kapie nebo slovenské papriky, 1 větší cuketa (cca 1 kg), 5 masitých rajčat nebo dvě hrsti drobných rajčat, 5 polévkových lžic rajčatové passaty, 5 polévkových lžic worcestrové omáčky, 1,5 dl červeného vinného octa, 1 balíček směsi k nakládání Lako Labeta, 125 g krystalového cukru
Postup:
Ve větším hrnci na oleji orestujte na osminky nakrájené cibule a všechen česnek – nadrcené nebo utřené stroužky. Cuketu nastrouhejte nahrubo. Papriky a rajčata pokrájejte. Do hrnce postupně přidávejte zeleninu a nechte dusit. Místy zamíchejte, abyste zabránili připékání. Připravte si zálivku ze směsi Lako, červeného vinného octa, cukru a worcesteru. Můžete naředit troškou vody, aby se směs dobře rozpustila. Směs nechte 10 minut odstát. Před použitím zálivku slijte přes plátýnko nebo cedníček, abyste se zbavili semínek a zůstala pouze tekutina.
K zelenině přidejte passatu a také zálivku. V hrnci společně povařte 10 minut za občasného míchání. Plňte do sklenic, a ještě sterilujte v troubě při 80 °C po dobu 40 minut. Z této dávky vyjde 6-8 skleniček o objemu cca 200 ml. Ve skleničkách vydrží nejméně 12 měsíců v chladném a tmavém sklepě, ideální teplota je do 18 °C. Nezapomeňte si čalamádu vždy viditelně popsat a označit podle složení a výroby, zabráníte tak zbytečnému vyhazování.
Tip redakce
Pokud chcete mít jistotu, že je čalamáda dobře zakonzervovaná, použijte klasický zavařovací hrnec, na kterém se dá nastavit požadovaná teplota i čas sterilizace.
Text: Komerční prezentace
Foto: Labeta, Pixabay, Butlers