Tíživý tlak na hrudi, v mysli kolotoč stresujících myšlenek. Každý, kdo to zná, ví, jak nepříjemný dokáže být vnitřní neklid, který nás může připravit doslova o nervy. Dá se se s tím něco dělat? Podívejte se, co radí známý německý psycholog.
Vnitřní neklid se projevuje také nervozitou a špatným usínáním. Místo toho, abyste si pořádně odpočinuli, přemítáte nad stresujícími faktory uplynulého dne a „hroutíte se“ se nad věcmi, které vás čekají den následující. Abyste se z takové smyčky dokázali vymanit, potřebujete k ní specifické nástroje. Vyzkoušet můžete třeba tyto:
Vypněte chytré telefony, notebooky a udělejte si přestávku
Ticho je dobré pro náš mozek a psychické blaho. Telefon i počítač byste měli vypínat hned po pracovní době a rozhodně neotvírat o víkendech, ani během dovolených. Nezapomínejte, že tělo i mysl potřebují pravidelně odpočívat.
„Jestliže takové relaxační přestávky vynecháte, vnitřní neklid se bude zvyšovat. Při dlouhodobější absenci odpočinku se pak stres a nervozita stanou chronickými. To se odrazí na fyzickém i duševním stavu organismu,“ upozorňuje pro deník Die Welt známý německý psychiatr a psychoterapeut Harald Gündel, který se kromě jiného zabývá i psychosomatickou medicínou. Výsledkem pak mohou být právě pocity strachu, poruchy spánku, neklid a nervozita.
Odkud se bere vnitřní neklid?
Pokud vědomě vnímáte vnitřní neklid, je to první krok k tomu, abyste se svým způsobem života začali něco dělat. Zaregistrování takového pocitu a nikoli jeho pouhé odsunutí stranou je rovněž krokem nejdůležitějším. Je dobré si všímat, v jakých situacích vnitřní neklid přichází. Co vás zatěžuje, stresuje nebo obtěžuje. Teprve když opravdu upřímně rozeberete své pocity, můžete začít bojovat proti příčinám neklidu. Zejména, když symptomy trvají delší dobu.
Využijte sílu rostlin
Vyzkoušejte levanduli, třezalku, kozlík lékařský a další bylinky, které mají podobně zklidňující účinky. S užíváním vám nepochybně poradí v každé lékárně. Je dobré si ale uvědomit, že tyto rostliny pouze zmírní příznaky, rozhodně však nebojují proti příčině vašich negativních pocitů. Jestliže přetrvávají i po bylinkové kúře, měli byste navštívit lékaře. Ten určí, zda se nejedná o počínající onemocnění a nasadí léčbu, případně vás odešle ke specialistovi.
Na vnitřní neklid fungují i relaxační techniky
Dalším způsobem, jak můžete zvládnout vnitřní neklid, jsou relaxační techniky. Nepochybně už jste slyšeli o zklidňujících účincích jógy, ale také třeba meditace nebo tajči. „Tyto techniky mají nejen zklidňující účinek,“ doplňuje doktor Gündel: „ale jsou účinné i proti chronickému stresu. Je ovšem důležité se je naučit cvičit pod dohledem odborníka, abyste je vykonávali správně,“ upozorňuje zkušený lékař. Pokud se vám stále nechce cvičit jógu, můžete si jít také zaběhat nebo vyrazit na procházku.
Tip na usnutí
Zkuste si vzpomenout na to, jak usínají vaše děti. Obvykle už v půlce pohádky spokojeně spí. Není důvod, proč byste tuhle metodu nemohli vyzkoušet na sobě. Samozřejmě vás nechceme nutit poslouchat dětské příběhy, ale stačí, když sáhnete po nějaké audioknize nebo si pustíte hru. Jenom pozor na výběr tématu. Určitě by neměla být ani vtipná, abyste se při ní nesmáli, ale ani strašidelná, aby se vám myšlenky nerozbíhaly ještě třikrát rychleji než obvykle. Anebo se pusťte do klasického čtení, které uspává spolehlivě. Nás tedy určitě…