Každý z nás někdy míváme pocit, že se nám nic nedaří, cítíme se frustrovaní a vyčerpaní. Jenže, ruku na srdce, ve většině případů si za takový stav mysli můžeme sami. Často si totiž komplikujeme život řadou otravných věcí, které se nedají změnit, anebo je naopak může změnit velmi snadno. Na co si tedy dát pozor?

To naštve, když vás kolega Franta přeskočí v kariérním žebříčku, i když byste měli nárok na postup vy. K uzoufání bývají pravidelné pondělní porady, které vám ničí už nedělní odpoledne. Nemluvě o potomcích, jejichž chování také není zrovna podle pedagogických norem. Atak bychom mohli vypočítávat další a další problémy. Například těmito sedmi si ale komplikujeme život zcela zbytečně.

1. Soutěžíme s okolím

Často máme chuť se poměřovat s blízkými lidmi a přáteli. Jenže nejsou to právě chvíle setkání s těmi nejbližšími, které dělají život hezčím? Tak proč neustále přemýšlet o tom, čím je trumfneme příště. Komplikujeme si život něčím, co nezměníme. Každý totiž umí a dělá něco jiného, tak proč jim spíš nepopřát štěstí nebo pochválit hezkou blůzu, auto či šikovné děti.

2. Vysoké standardy a perfekcionismus

Rádi si na svá bedra bereme víc věcí, než dokážeme zvládnout. Logicky pak nemůžeme být spokojeni. Je tedy vhodné se zamyslet nad tím, proč od sebe stále tolik očekáváme. Proč si stanovujeme cíle nad naše limity, když nás ty dosažitelné motivují a pomáhají nám se posouvat dál. Nikdo přece nemůže čekat, že se upracujeme k smrti.

3. Neustále si komplikujeme život plánováním

Vždy ve stresu, bez možnosti se alespoň zhluboka nadechnout. Kdo se takhle cítí a koho takový tlak ubíjí, je ale za něj také zodpovědný. Koneckonců, nemusíme slibovat každé rande a plánovat každou minutu svého života. Pojďme přidat trochu volnoběhu a nechat věci žít podle svého. Nakonec se totiž ukáže, že se svět nezblázní, když se opozdíme a zeměkoule se nerozpadne, když alespoň jeden den v týdnu necháme volně plout a budeme dělat jenom to, co nás napadne z minuty na minutu. Je to totiž báječně osvobozující…

4. Jsme přehnaně sebekritičtí

Sebereflexe je v životě důležitá. Připustit si, že nám něco nejde, patří k důležitým osobnostním vlastnostem. Jenže nic se nemá přehánět. Sebekritikou si často komplikujeme život do té míry, že si zavíráme šance nejenom před zajímavými pracovními příležitostmi, ale doplácíme na ni i v soukromí.

5. Bojujeme proti vlastnímu tělu

Každému byl do vínku dán určitý vzhled. Někdo je štíhlý, jiný podsaditý, další je jak „malé pivo“. Místo, abychom si užívali života, trápíme se tím, jak vypadáme. Přitom si komplikujeme život zcela zbytečně, protože zapomínáme na to, že máme třeba jiné, daleko zajímavější přednosti. Vale bychom tak měli dát nezdravým dietám a raději se naučit správně jíst. Hýbat bychom se měli ne kvůli břišákům, ale hlavně proto, že tělo fyzický pohyb potřebuje. A jestli máme velký nos? Je to přednost, která nás odlišuje, což může být i výhoda. Sebevědomí bychom spíš měli stavět na příjemném chování, charisma a vědomostech. Nezdá se vám?

6. Co si o nás asi myslí ostatní

Ale na tom přece vůbec nezáleží a zbytečně si tím komplikujeme život. Jestli má někdo s námi problém, je to jenom jeho věc. Navíc se často ukáže, že jsme obávali zbytečně jenom proto, že dotyčný neměl náladu se bavit s nikým, proto ani s námi. Jenže my tak máme zkažený den a nemůžeme kvůli tomu třeba ani spát.

7. Občas si komplikujeme život lhaním

Ať už lžeme z rozvahy, ze strachu, že budeme vypadat špatně, nebo z nedůvěry, lhaním neztěžujeme život jen sobě, ale i ostatním. Nepoctivost vytváří nedorozumění, nejistotu, falešná očekávání a ničí vztahy. Proč si nedůvěřujeme tím, že budeme o sobě mluvit pravdu? Možná je tak na čase posilovat sebedůvěru. A jak na to, zjistíte třeba ZDE.