Tip na výlet: Květomluva na Zámku Loučeň

Foto: zamekloucen.cz/Jan Prerovsky - photograph

Znovuotevření památkových objektů vyžaduje dodržování protiepidemických opatření. Protiepidemická opatření navíc zatím nepovolují skupinové prohlídky. Na Zámku Loučeň se s touto skutečností vypořádali netradičně. Podívejte se, co vás tam vlastně čeká.

Místo živých průvodců se zde setkáte hlavně s květinami. V květnu mají totiž premiéru nové prohlídky se symbolickým názvem Květ(n)omluva. Nastal tak čas porozumět řeči květin.

Co je to květomluva

Květomluva má svůj základ v Orientu. Do střední Evropy se dostala v 17. století a širšího povědomí se dočkala v druhé polovině 19.století s rozvojem romantismu, měšťanské společnosti a zejména etikety. Květomluva je vlastně systém neverbální komunikace, často používaný k utajení sdělení.

„Na Zámku Loučeň jsme objevili kouzlo květomluvy již před rokem, když jsme představili našim návštěvníkům Příběh lásky,“ říká ředitelka loučenského zámeckého areálu Kateřina Šrámková. „Při studiu dobových pramenů jsme narazili na květomluvu a je to téma natolik široké, že jsme využili podobnost s názvem měsíce května, a již v loni jsme ji chtěli pod názvem KVĚT(N)OMLUVA přiblížit návštěvníkům. Bohužel do toho vloni na jaře přišlo uzavření, a nemohli jsme tento nápad využít. O to větší máme radost, že jsme ten koncept měli připravený a mohli jsme ho nasadit právě na květen, kdy nemohou být skupinové prohlídky,“ dodává.

Květinový koncept

I když jsou od 3. května opět možné návštěvy muzeí, galerií a památek, avšak pouze individuálně, bez průvodců a skupinových prohlídek, na Zámku Loučeň se neztratíte. Květomluva se totiž stala předlohou tištěného průvodce zámeckou expozicí. V každé místnosti přivítá návštěvníky květinová instalace, unikátní svojí symbolikou. Každá květina znamená vzkaz, který si mezi sebou předali obyvatelé zámku. Návštěvníci se tak dozví i mnoho o historii a určitě jim neuniknou drobná tajemství z knížecí rodiny Thurn-Taxisů.

Jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života? Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí? A týká se květomluva jen lásky, nebo toho můžete květinami vyjádřit mnohem více? Možná vás překvapí, co už o květomluvě víte, a ještě více to, co o ní zatím netušíte.

Labyrintárium

Loučeňský zámecký areál je známý především svým labyrintáriem v zámeckém parku. Zde se odehrává exteriérová část květinového měsíce. Květomluva navíc tak trochu připomíná cestu kolem světa. Návštěvníci, kteří dávají přednost pobytu venku, se seznámí s národními květinami sedmi zemí a za vyluštění tajenky získají děti malou symbolickou odměnu od květinové víly Jiřinky, která vždy o víkendech prochází zámeckým parkem a odpoledne čte dětem květinové pohádky. Ve všední dny jsou odměny ve vstupním infocentru.

Kastelán Zámku Loučeň Vratislav Zákoutský dodává: ,,Náš šéfkuchař připravil unikátní fialkový sorbet, který bude od této soboty v prohlídkách k dispozici. My si zakládáme na tom, že prohlídky loučenského zámku mají možnost návštěvníci také vnímat všemi smysly, a drobné ochutnávky k nim tradičně patří.“ Máte se tedy na co těšit.

Zámecký areál je otevřený 7 dní v týdnu v době od 10 do 17 hodin, o víkendech až do 19:00 hodin. Přestože jsou zatím zavřené restaurační provozy, jsou pro návštěvníky k dispozici náhradní varianty občerstvení a to jak oblíbené piknikové koše, tak výdejní okénka.

Text: Martina Hálková
Zdroj: Protext
Foto: zamekloucen.cz/Jan Prerovsky – photography