Tělo má úžasnou schopnost regenerace. Poradí si s různými odřeninami, ranami nebo infekcemi. Dokonce aktivuje léčebný proces i v případě zlomeniny. Aby byla jeho práce efektivnější, můžeme mu v řadě případů pomoci.

Co všechno umí tělo regenerovat? K základním a nejviditelnějším procesům patří dorůstání vlasů, vousů, ale také třeba nehtů. V organismu se pak odehrávají další opravné pochody, k jejichž správnému průběhu můžeme přispět i my.

Říznutí nebo odřeniny

Na taková poranění reaguje tělo ihned, vlastně už v okamžiku jejich vzniku. Nastartuje krevní srážlivost, kdy krevní destičky vytvoří krevní zátku, která zastavuje krvácení z drobných cév. Do místa poranění se přesouvají imunitní buňky s úkolem ji vyčistit. V ráně se začnou množit i buňky produkující kolagen. Díky němu okraje rány k sobě lépe přilnou. Nově vytvořené cévy zajišťují obnovení průtoku krve v místě zranění. Přibližně za týden začne povrch rány zvolna zarůstat kůží a vzniká jizva.

Tělo potřebuje k hojení ran bílkoviny

Rychlé a kvalitní vyhojení ran potřebuje správné složení jídelníčku. Zásadní jsou bílkoviny, které pomáhají vytvořit novou tkáň, jež uzavře ránu, a také se umí vypořádat s případnými infekcemi. Neméně důležité jsou i zdravé tuky, proto sáhněte po rybách, ořeších nebo kvalitních olejích. Kůži sceluje kolagen, k němu ovšem potřebujete vitamin C. Přidejte porce zeleniny a citrusů navíc. Regeneraci kožní tkáně pomůže i zinek. Ten obsahuje například libové maso či drůbež.

Regenerace krve

Ženy mívají v těle kolem 4,5 – 5 l krve, muži o něco více, až 6 l. Pro život je ohrožující ztráta přesahující 1, 5 l krve z celkového obsahu. S úbytkem krve si tělo poradí za přibližně tři týdny až měsíc. Krev jako taková se kompletně obměňuje asi po třech až čtyřech měsících. A jak celému procesu napomůžete vy? Stačí, když budete dodržovat pitný režim sestávající se ideálně z čisté neperlivé vody. Důležitá je i vhodná životospráva, v níž nechybí potraviny s obsahem železa, a dostatečný odpočinek.

Jak na zlomeniny

Jestliže si zlomíte končetinu, organismus aktivuje procesy nezbytné pro správné hojení. V případě nekomplikované zlomeniny ji lékař pouze zafixuje, aby zlomené části držely v místě zlomu u sebe. Poškozená tkáň na jejich okrajích sice odumírá, ale současně se zvýší produkce proteinů buněk imunitního systému, které napomáhají následné regeneraci zahrnující proces dorůstání buněk a vazivových svalků. Ten může trvat tři až čtyři měsíce. Správné a rychlé vyhojení ovlivníte například zvýšeným příjmem vápníku a fosforu, které jsou důležité při stavbě kostí. Nezapomeňte ani na vitamin D, co by důležitý prvek kostní tkáně.

Čistička organismu

Tak se někdy říká játrům. Bez nich by naše tělo bylo zanesené odpadními látkami, což by mělo negativní vliv na jeho fungování. Játra ale také hrají významnou úlohu v metabolismu tuků, bílkovin a vitaminů. Možná i proto, že jsou na ně kladeny poměrně velké nároky, má tento párový orgán výjimečnou schopnost regenerace. V případě odebrání jejich části dokonce dokáže dorůst téměř do původní velikosti. Játra můžete proplachovat čajovými kúrami z ostropestřece mariánského, pampelišky nebo lopuchu. Do jídelníčku přidejte zázvor, kurkumu a vhodné je i psyllium. Vhodný je i u nás málo používaný artyčok, což je zelenina obsahující hořčin cynarin, vitamin A, třísloviny a enzymy. Díky všem těmto látkám artyčok zvyšuje produkci žluči v játrech a podporuje její vylučování do dvanáctníku.

Nervy na pochodu

Nervozita, neschopnost se soustředit, pocit, že nejsme ve své kůži. Tak nějak se může projevovat přetížená nervová soustava. Pečovat bychom o ni měli hlavně proto, že zastává funkci řídícího orgánu všech životně důležitých procesů jako je dýchání, srdeční činnost, paměť, myšlení, učení, spánkový rytmus. Tělo ji do určité míry zregeneruje, ale velká část péče je na nás. Pro nervovou soustavu jsou zásadní vitaminy skupiny B. Ty se nacházejí v mase, vejcích a mléčných výrobcích. Vhodně jsou i vlašské ořechy nebo luštěniny. Rovněž myslete na to, že pro nervy je zásadní dostatek odpočinku a především spánku.

Text: Martina Hálková
Foto: Pressfoto, Freepik licence