To už tak v životě bývá, jednou jsme dole, jednou nahoře. A když jsme dole, zoufale se chytáme každého náznaku, že se náš život už konečně opět mění k lepšímu a stoupáme nahoru. Podívejte se, jak poznáte, že už jste zase na dobré cestě.

Jednou se nám daří, po druhé nikoli. Marně leckdy vyhlížíme, kdy už se naše situace změní k lepšímu. A někdy to tak je, jenom to třeba tak úplně hned nepoznáme. Tohle je pět příznaků, které napoví, že už by zase mohlo být fajn:

1. Víte, co nechcete

Zažili jste rozchod, vyhodili vás z práce, musíte se vystěhovat z bytu? Po prvním šoku se obvykle ocitneme ve fázi, kdy si uvědomujeme, že nic takového už nikdy nechceme zažít. I když nás tohle poznání samo o sobě nezbaví bolesti a neudělá nás šťastnými, je to první krok na cestě k lepšímu životu. Zkrátka si příště budete hledat jinak založeného partnera/ku, začnete třeba podnikat a naučíte se bydlet v menším. Není ostuda začít znovu, ale je trapné se z chyb nepoučit.

2. Dokážete se své situaci zasmát

Každý, komu se v určité chvíli vrátí humor a dokáže se zasmát vlastním životním karambolům, je rozhodně na správné cestě k lepšímu životu. Vždy pomůže podívat se na problémy s nadhledem. Zkuste to a uvidíte, jak vám jejich řešení půjde lépe.

3. Váš život se mění k lepšímu, když se znovu začnete otevírat lidem

Není nijak neobvyklé, že se lidé se svými starostmi schovávají doma a svěřují se pouze těm nejbližším. Pokud vás třeba momentálně trápí nějaké problémy, zkuste o nich říci i dalším lidem. Nemusíte svou situaci rozvádět do podrobností, ale uvidíte, jak i se vám i přesto uleví a budete se cítit alespoň trochu lépe.

4. Pokud vidíte negativa i pozitiva, váš život se mění k lepšímu

Každá krize je příležitostí. Přesto řadě z nás tahle věta přijde v prvním krizovém momentu hloupá. Až s odstupem doby si ale uvědomíme, proč je dobře, že nás XY pustil/a k vodě nebo, že jsme museli změnit práci. Celkem dobře funguje i úsloví, všechno zlé je pro něco dobré.

5. Uvědomujete si, že život nelze plánovat

Krize nám nedělají dobře ještě z jednoho důvodu, většinou totiž převracejí naše životní plány. Ostatně, John Lennon kdysi prohlásil: „ Život je to, co se děje, když jste zaneprázdněni vytvářením jiných plánů.“ Na takovou situaci sedí i citát Woodyho Allena – Pokud chcete rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech. Životní plány jsou sice fajn, ale dost často nevycházejí podle toho, jak jsme si je namalovali. Platí, že každý, kdo splyne s proudem osudu se brzy dostane k lepšímu životnímu kroku, lepším příležitostem a možnostem. Nemá tedy smysl lamentovat nad tím, že je něco jinak, než jsme si to vysnili. Třeba to něco je takhle mnohem lepší…