Růže patří k nejoblíbenějším květinám na světě. Většina lidí si ji spojuje s láskou, ale osloví i řadou dalších, méně známých vlastností. Kromě toho, že zkrášlí zahradu, provoní interiér, je to také vynikající léčivka, která pomáhá tělu i duši. A co dalšího o růži nevíte?

O nejstarší žijící růži na planetě se říká, že roste už tisíciletí. Jak upozorňuje web Gardenista, najdete ji u zdi katedrály v německém Hildesheimu. První záznamy o tomto růžovém keři pocházejí už z roku 815 n. l. V roce 1945 došlo k bombardování města, ale keř přežil. Říká se, že dokud bude růže žít, bude se dařit i Hildesheimu. Podle magazínu Flowerweb ovšem archeologové našli fosilie růží, které jsou staré víc než 35 milionů let.

Pochutnáte si na nich

Věděli jste, že okvětní lístky růže jsou jedlé a růžová voda, která se vyrábí jejich máčením ve vodě, se přidává do želé, džemů nebo se používá k dochucení asijských pokrmů? Je to také jednoduchá, a přitom krásná dekorace na dezerty. A asi netřeba připomínat šípky, které se vyznačují vysokým obsahem vitaminu C. Z nich se dají vyrábět marmelády, likéry, připravovat čaj nebo sušit.

Vůně růže

Krásná vůně růží je součástí řady parfémů. Konkrétně se používá růžový olej, který je po staletí důležitou přísadou v parfémářském průmyslu. Jak uvádí web Wikipedia, proces extrakce růžového oleje z květů vyžaduje obrovské množství růží, které se sbírají před svítáním, kdy jsou nejčerstvější a nejvoňavější. Na jeden gram oleje jsou třeba dva tisíce květů. Růžové parfémy příznivě ovlivňují psychiku a mají afrodiziakální účinky.

Každá barva růže má specifický význam

Pokud vám nic neříkají klasické rudé růže, které se objevují ve filmech a samozřejmě na Valentýna, máte štěstí. V publikaci Růže Roberta Markleyho se uvádí, že existuje více než 10 nádherných barev růží, všechny s jedinečným významem. Nejznámější červené růže symbolizují lásku a romantiku, růžové vyzařují ladnost a eleganci. Zářivá barva žluté růže představuje přátelství a pozitivní náladu. Pochmurnější význam nabízejí bílé růže, a sice soucit, takže je můžete často vidět na pohřbech. Bílé však mohou představovat i čistotu, duchovnost a nevinnost. Až půjdete někomu gratulovat, děkovat, vezměte oranžové růže. Jsou projevem nadšení.

Růže klame tělem

Existuje nespočet barev růží a jejich kombinací. Jediná barva, kterou nenajdete nikde, je černá. I když mnozí namítnou, že černá růže existuje, není to pravda. Ve skutečnosti se totiž jedná o růži s tmavě červeným odstínem. Přidat tak můžeme další přívlastek, a sice, že růže jsou doslova magické.

Nejdražší růžový keř na světě

Vyšlechtěná růže, spojená s kterýmkoli jiným jménem, by voněla sladce, ale za mnohem nižší cenu. Ovšem slavný šlechtitel růží Angličan David Austin si svou práci nechal náležitě ocenit. Ostatně, měl na to právo. Strávil totiž patnáct let šlechtěním vzácné odrůdy růží, kterou nazval Juliet. Když k tomu navíc připočítáte, že do takového nejistého podniku vrazil pět milionů dolarů, musel k tomu připočítat i nervy za takový risk. Není tedy divu, že se růže Juliet v roce 2006 prodala za téměř šestnáct milionů dolarů, jak uvádí jeho web DavidAustinRoses. A tahle částka z ní dělá nejdražší kultivar růží na světě.

Největší a nejvyšší růže

Největší růžový květ, který měřil v průměru asi 83 centimetrů, dostal jméno Nikita Rulhoksoffski a pocházel z Kalifornie. Největší růžový keř je bílá Lady Banks, nacházející se v Arizoně. Rozkládá se na ploše kolem dvou a půl kilometru. Jak uvádí tamní Rose Tree Museum, byla zasazena v roce 1885. Nejvyšší růže, která kdy byla zaznamenána, měří přes sedm metrů.

Na měsíci jako na zahradě

V roce 2002 do vesmíru vyletěla malá růže známá jako Overnight Scentsation. Její cesta souvisela s pokusem týkajícím se studie účinků změn gravitace na vůni růží. Výzkum měl podle webu Gardenista v ideálním případě pomoci zlepšovat vůně různých produktů. Pro nás, milovníky růží, je ovšem daleko zajímavější fakt, že v italské Cavriglii existuje největší soukromá zahrada růží na světě. Jmenuje se Fineschi Rose Garden podle svého zakladatele profesora Carla Fineschiho, který zde první kultivary vysadil už v roce 1967. Dnes se jich na pozemku nachází kolem sedmi tisíc odrůd. Více informací o této zahradě najdete na webu ITuscany.