Špatně usínáte, v noci se budíte a ráno si připadáte jako po noční šichtě v dole? Pokud váš problém se spánkem trvá déle než měsíc, měli byste s ním začít něco dělat. Spánkový deficit totiž bývá důvodem rozvoje různých zdravotních obtíží. Jak tedy na to, aby váš spánek byl opět zdravý?

Málo spánku, více zdravotních problémů

Nedostatek spánku bývá velmi často důvodem špatné nálady. Únava z toho, že jste si přes noc pořádně neodpočinuli, vede ke snížení fyzické výkonnosti a také ke zhoršení pleti. Mimochodem, víte, že probdělé noci jsou spouštěčem různých alergií, od pálení očí, přes chronickou rýmu, zhoršené astma až po kožní ekzémy? A to nemluvě o tom, že byla prokázána souvislost mezi nedostatkem spánku a rozvojem obezity. Smutné je, že potíže se spánkem se nevyhýbají ani dětem. Obvykle souvisí s poruchami pozornosti, chování nebo potížemi během růstu.

Aromaterapie pro spánek

V průběhu života se objeví potíže se spánkem prakticky u každého člověka. Pokud trvají déle jak tři měsíce, je nutné navštívit odborného lékaře, somnologa, který vyloučí závažnější příčiny a nasadí vhodnou léčbu. Běžné léky na spaní nejsou zas taková spása, protože mohou negativně ovlivnit psychiku. Chemii se poměrně snadno vyhnete používáním aromaterapie. Ta se dá aplikovat například voňavou koupelí před spaním s příměsí levandule. Anebo můžete vyzkoušet koupelový olej s příměsí meduňky. Meduňkové aroma totiž zklidňuje při stresu a podráždění, navíc skvěle tonizuje a chrání pleť.

Existují spreje, které obsahují směsi čistých éterických olejů navozujících pocit uklidnění, díky němuž pak uživatelé lépe usínají. Jsou praktické, protože se dají snadno použít. Vlastně je stačí jenom jemně stříknout na polštář.

Lepší spánek díky holistické terapii

Možnost lepšího usínání nabízí také Bachovy květové esence, které díky svým složkám napomáhají zklidnění a tím i lepšímu usínání a plnohodnotnějšímu spánku. Prodávají se kapky a aura parfém.

A co když je to stres?

Je trochu smutným konstatováním, že stres se stal v poslední době velmi častou součástí našich životů. A bohužel je to i jeden z důvodů, proč většina z nás má se spánkovou deprivací bohaté zkušenosti. Spací bobule ale tento negativní aspekt dnešní uspěchané doby nevyřeší. Ale zvládne to profesionál, psycholog, který s vámi vaše potíže nejenom rozebere, ale naučí vás, jak je dostat pod kontrolu, ale to i v době, kdy jdete spát …

Text: Jana Nováková

Foto: archiv firem