Cestování bez partnera, rodiny nebo přátel je pro řadu lidí, zejména žen, nemyslitelné. A mnozí ho považují za pořádně absurdní nápad. Řekneme vám, proč to tak nemusí být a jak si sólo cestování užít.

Pandemie nám do cestování hodila vidle. Cestovatelský prostor se s přibývajícími mutacemi sice smrskl, ale na druhou stranu můžeme vyzkoušet, jaké je sólo cestování. Máme pro vás pár důvodů, proč vystoupit ze zaběhnutého zvyku a vyrazit za dobrodružstvím o samotě.

Děláte jen to, na co máte náladu

Vyrazíte k vodě? Nebo dáte přednost pěší turistice? Případně budete jen tak lenošit u hotelového bazénu? Pokud cestujete sami, nemusíte o programu diskutovat či dělat kompromisy. Zkrátka se zařídíte podle toho, na co máte náladu. Pouze vy určujete cíle a nikdo se na vás nebude zlobit nebo se s vámi dohadovat, když se spontánně rozhodnete je změnit.

Poznáváte nové lidi

Jedním z hlavních důvodů, které brání lidem, zejména ženám, v sólo cestování, je strach z pocitu osamělosti. Přitom to tak vůbec není. Naopak, lidé, kteří cestují sami, aktivněji vyhledávají společenský ruch a poznávají daleko víc lidí. Ti, kteří si „přibalili do zavazadla“ partnera nebo kamarády, mají naopak tendenci udržovat kontakty pouze se svými blízkými. Jestliže kromě zážitků sbíráte i nové přátele, měli byste místo hotelu spíš vyhledávat přenocování v kempu nebo hostelu. Ve společné kuchyni se pravděpodobně potkáte s dalšími, podobně smýšlejícími lidmi – a možná i se společníkem na několik příštích dní.

Sólo cestování vede k sebepoznání

Když cestujete sami, budete dříve či později nuceni potýkat se sami se sebou. Mnozí si tak při sólo cestování uvědomí, co doopravdy chtějí, co je pro ně důležité a že i sami se sebou jsou v dobré společnosti. Tyhle poznatky představují cennou zkušenost, která se vám bude hodit také v běžném každodenním životě.

Vrátíte se sebevědomější

Každý, kdo vyráží za hranice všedních dnů, je automaticky konfrontován s neočekávanými problémy. Ať už jde o zmeškaný let, zmatky při ubytování nebo ztrátu zavazadel či dokladů. Místo, aby se spoléhali na spolucestující, přebírají sólo cestovatelé za sebe plnou odpovědnost a podobné maléry řeší výhradně sami. Úspěšné zvládnutí takových nepříjemných potíží obrovsky zvyšuje sebevědomí. Najednou totiž zjistíte, že si poradíte v každé situaci. Nejenom v tom vás sólo cestování posune dál.

Získáte nový pohled na cestování

Dovolená s partnerem nebo přáteli je určitě fajn. Sólo cestovatelský projekt však může z dlouhodobého hlediska změnit vaše porozumění cestování. Jde o to, že nová místa, která objevíte sami, budete vnímat úplně jinak než ve společnosti druhých lidí. Sólo cestovatelé jsou otevřenější novým dojmům a cizím kulturám. Koneckonců zažívají nové prostředí a ve svém názoru na ně nejsou ovlivněni rodinou nebo kamarády, kteří je mohou vnímat úplně jinak. K vaší příští cestě pak možná budete přistupovat úplně jiným způsobem, a to s větším sebevědomím a otevřeností – i když už vyrazíte třeba v partě.

První sólo cestování je výzvou a může nějakou dobu trvat, než se na něj připravíte. Hodit se vám bude i pár následujících tipů.

Tipy pro první sólo cestování

  1. Nemusí to být cesta kolem světa nebo šestitýdenní turné po Jižní Americe. Dobrým startem do sólo cestování může být například víkendový výlet do nějakého evropského města, které jste vždy chtěli navštívit. Pokud zjistíte, že vám tento způsob poznávání nových míst vyhovuje, můžete své sólo cestování postupně více a více rozšiřovat.
  2. Co dělat večer před spaním nebo při cestách autobusem či v letadle? Můžete si psát cestovatelský deník nebo číst knihu. Obojí zvládnete s tabletem nebo čtečkou.
  3. Než vyrazíte na svoje první sólo cestování, pečlivě prozkoumejte možnosti v daném místě. Dnes si můžete objednat on-line průvodce po městě, zarezervovat auto, případně objevit i zajímavosti, které stojí za návštěvu.
  4. Buďte aktivní. Na místě poptejte i další možnosti, co stojí za prohlídku. Místní vám poradí i dobré kavárny, restaurace, místa k focení apod.
  5. Pro svůj první sólový výlet najděte cíl, kde můžete snadno komunikovat v angličtině nebo v jiném jazyce, kterým se domluvíte.