Většina lidí bere úsměv jako reakci na věci, které nám přinášejí radost nebo vzbuzují smích. I když je to nepochybně pravda, často dochází k přehlížení jednoho důležitého bodu. Úsměv totiž může být i vědomou a úmyslnou volbou. A proč byste se měli vědomě smát?

Ať už se smějete od srdce nebo z povinnosti, váš úsměv působí na vaše tělo i mysl mnoha pozitivními směry. Nemluvě o tom, jak zlepšuje náladu lidí ve vašem okolí. A jaké jsou tedy konkrétní důvody pro každodenní úsměv?

Budete žít déle

Snad nejpřesvědčivějším důvodem k úsměvu je to, že vám prodlouží život. Studie International Associated of Applied Psychology z roku 2010 zjistila, že štěstí, spokojenost a duševní pohoda mohou prodloužit život až o několik let. Proto by nezbytnou součástí zdravého životního stylu mělo být také udržování pozitivní nálady a hledání každodenních životních radostí.

Smích zmírňuje stres

Stres umí zachvátit nejenom vnitřní orgány, takže se necítíme psychicky v pohodě, ale často je vidět i ve tváři. A právě úsměv pomáhá nejenom zabránit tomu, abychom působili unaveným, opotřebovaným a zničeným dojmem, ale, jak uvádí web Healthline, dokáže hladinu stresu viditelně snížit. A to i když na smích nemáte náladu nebo ho jenom předstíráte. Takže když cítíte, že podléháte stresu, věnujte pár minut něčemu příjemnému, co vás rozesměje nebo vám alespoň vykouzlí úsměv na tváři. Uleví se nejenom vám, ale i vašemu okolí.

Úsměv zlepšuje náladu

Až se příště budete cítit na dně, zkuste se usmát. Je totiž velká šance, že se vaše nálada změní k lepšímu. Jak uvádí známý americký psycholog Daniel Goleman pro NewYorkTimes, fyzický akt úsměvu ve skutečnosti aktivuje cesty v mozku, jež ovlivňují emoční stav. To znamená, že když přijmete úsměv, přimějete svou mysl uvažovat pozitivně. Děje se tak i bez ohledu na to, zda se smějete hodně nebo málo. Už malý úsměv může vyvolat uvolňování neuropeptidů, které zlepšují nervové přenosy, a neurotransmiterů, jako je dopamin a serotonin, které mohou zlepšit vaši náladu. Představte si úsměv jako přírodní antidepresivum.

Smích je nakažlivý

Kolikrát jste slyšeli, že úsměv dokáže rozsvítit atmosféru? I když takové vyjádření zní lehce sentimentálně, nese v sobě velký kus pravdy. Úsměv má nejen schopnost zvýšit náladu, ale také může změnit pocity ostatních k lepšímu. Podle studie Fashioning the Face: Sensorimotor Simulation Contributes to Facial Expression Recognition je vědecky dokázáno, že úsměvy jsou nakažlivé. Jinými slovy, váš mozek si automaticky všimne a interpretuje mimiku ostatních lidí. Zkrátka, vidíte úsměv někoho jiného a začnete se nevědomky usmívat i vy sami.

Úsměv posiluje imunitní systém

Úsměv může rovněž zlepšit vaše celkové zdraví tím, že pomůže imunitnímu systému fungovat efektivněji. Předpokládá se, že když se usmějete, imunitní funkce se zlepší, protože se zkrátka uvolníte. To potvrzuje pro WebMD i psycholog a terapeut smíchu Steve Willson a dodává: „Pozitivní nálada je základem pozitivního a zdravého života. V tom nám smích rozhodně může pomoci.“

Smích snižuje krevní tlak

Když se pořádně zasmějete, bude to mít příznivý dopad na váš krevní tlak. Obdobný pokus učinili japonští vědci z Osaka University Graduate School of Medicine. Dobrovolníkům pouštěli komedie a při měření krevního tlaku se ukázalo, že jim v průměru klesl o 6 jednotek. Tímto tématem se zabývá i University of Maryland, jejíž kardiochirurg Michael Miller pro Psychological Science tento efekt potvrdil. Přiznal však, že ani sami vědci přesně netuší, proč k němu dochází. V každém případě je to zajímavé zjištění a o důvod víc pro každodenní smích.

Na bolest se smíchem

Obecně se již ví, že smích uvolňuje endorfiny a serotonin. A tyto látky vytvářejí v mozku pocity štěstí a pohody. Jenže kromě toho, že zvyšují naši náladu, uvolňují tělo a tím snižují fyzickou bolest. Vlastně bychom mohli říci, že smích je přírodní droga.

Díky úsměvu jste přitažliví

Přirozeně nás přitahují lidé, kteří se usmívají. A naopak vážnější nebo dokonce negativní výrazy v obličeji, tedy mračení a nevstřícné grimasy fungují tak, že se vám lidé raději vyhnou. Úsměv je zkrátka považován za atraktivní a vyvolává dojem, že jste veskrze pozitivní. Kromě toho, pokud zařadíte do svého každodenního programu smích, budete vypadat mladistvěji. Důvod je nasnadě. Svaly, které používáme ke smíchu, současně zvedají obličej. Člověk tak působí mladším dojmem. Takže místo toho, abyste se rozhodli pro facelift, zkuste se celý den usmívat. Budete vypadat svěžeji a rozhodně se cítit lépe.