Sluneční brýle by měly být v letním období samozřejmostí, protože chrání náš zrak před nebezpečným slunečním zářením. Než vyrazíte do obchodu pro ty správné, zodpovězte si několik následujících otázek, které vám lépe pomohou při výběru.

Kde budu nosit sluneční brýle?

Kromě toho, že sluneční brýle představují slušivý módní doplněk, plní také jednu zcela zásadní funkci, a sice chrání náš zrak. Při jejich výběru proto dbejte na kvalitu a vybírejte je ve specializovaném obchodě. Kvalitní brýle mají na vnitřní straně postranice uvedený certifikát CE a zároveň stupeň ochrany. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští. Setkat se můžete i s označením UV filtru do 400.

„Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 n.m.,“ vysvětluje optometristka Aneta Čunderlová. Nejvyšší ochrana je nutná při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením, například u moře nebo v horách. A nenechte se zmást mylnou domněnkou, že ráno a odpoledne slunce očím neškodí. V této době totiž bývá přímo v úrovni očí…

Pozor na důležitý detail: Mnoho lidí si myslí, že čím jsou brýle tmavší, tím lepší ochranu zajišťují. To ale není pravda. Tmavé brýle bez filtru mohou naopak způsobit větší škody, než kdybyste brýle nenosili vůbec. Na slunci se oční zornička automaticky stáhne a dovnitř propustí méně světla. Pokud si ale nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do něj dostane ve větší míře.

Na co budu sluneční brýle používat

Podstatným kritériem při výběru slunečních brýlí je i to, při jakých činnostech je budete nosit, můžete si proto pořídit několik typů podle druhu aktivity. Při běhání by brýle neměly klouzat z nosu, pro cyklisty jsou vhodné samozabarvující brýle, usnadňující přechody ze světla do stínu. Pro řidiče je skvělý polarizační filtr, který ruší difúzní, tedy odražené světlo.

„Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření, nahoru a dolů, nikoliv však horizontální, zleva doprava. Díky absenci odraženého světla je krásně ostře vidět třeba i na mokré silnici zalité sluncem,“ říká optometrista Jan Vaverka.

Pozor na důležitý detail: Hladina moře, bazénů či jiných vodních ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Ty zároveň chrání oči před solí v moři anebo před nečistotami v přírodních koupalištích.

Jak mají sluneční brýle vypadat?

Důležitou roli při výběru hraje i otázka designu. Sluneční brýle by totiž měly ladit s celkovým outfitem a současně vyjadřovat vaši osobnost. Pokud hledáte něco neobvyklého, můžete zkusit například dřevěné či karbonové obroučky. Nezapomeňte však, že brýle by vám současně měly sednout na obličeji. Musejí dobře sedět za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček.

Pozor na důležitý detail: Aby brýle propouštěly co nejméně UV paprsků, měly by mít velká skla. Sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. Velká skla jsou ostatně letos trendy.

Pro koho jsou sluneční brýle určené?

Nejen dospělí, ale i děti potřebuji chránit zrak UV filtrem! Dětské oči jsou citlivější než oči dospělých, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou oči vystaveny přílišné expozici záření, může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost je otevřít.

Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk, a jsou tak více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležité,” říká specialistka na dětské oči MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko. Dětské brýle by měly být lehké a bezpečné, stupeň ochrany se doporučuje 2–3. Vhodným doplňkem je pokrývka hlavy s chráněním očí.

Pozor na důležitý detail: V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. „Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí, takže postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat. Pokud se ale chystáte k moři nebo vysoko do hor, i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně, starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je,” upozorňuje MUDr. Teplanová.

Jak na sluneční brýle s dioptrickou vadou?

Určitou ochranu před UV zářením poskytují také dioptrické brýle. Vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Můžete si pořídit i sluneční dioptrické brýle. „Výborným řešením jsou brýle se slunečními klipy. Díky moderním materiálům a chytrým řešením vypadají skvěle a na mnoha brýlích si můžete klipy střídat, takže nosíte jiné brýle každý den,“ radí optometristka Aneta Čunderlová.

Pozor na důležitý detail: Nositelé kontaktních čoček si mohou také vybrat ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.