Jíte zdravě a přitom nehubnete, ale naopak přibíráte na váze? Možná jsou na vině skryté pasti hubnutí. A nemusí se týkat pouze jídla. Poradíme vám, co dělat s nejčastějšími chybami.

Skryté pasti přibírání na váze jsou obvykle důsledkem několika faktorů, které souvisejí nejenom s jídlem, ale také psychikou, dietami v minulosti a neposlední řadě s věkem. Co si můžeme dovolit sníst nebo dělat ve dvaceti, už na nás ve třiceti a více letech může zanechat následky právě v podobně nadbytečných kil.

Máte rádi ovoce?

Celá léta nám výživoví odborníci kázali, že bychom měli jíst hodně ovoce. Švýcarská paleo expertka Romy Dollé ale říká: ,,Ovoce není nic jiného než ochucený cukr.“ Ve své knize Fruit Belly vysvětluje: ,,Čerstvě vymačkané šťávy nebo smoothies, zejména jako náhrada jídla, spouštějí uvolňování velkého množství inzulínu. A výsledek? Rychle klesne hladina cukru v krvi a dostaví se chuť na jídlo.“
TIP: Neberte si ovoce a smoothie jako samostatnou svačinu, ale raději po jídle. A postupujte podle trendu zelených smoothies: „Účinek ovocných smoothies na zvýšení cukru v krvi lze prokazatelně snížit smícháním zeleniny, bylin, tuku (např. kokosového mléka) a bílkovin,“ dodává Romy Dollé.

Nevěnujete pozornost svému tělu

Je docela možné, že se ve vašem organismu nacházejí miliony malých dietních sabotérů, střevní bakterie, které představují další skryté pasti přibírání na váze. Jak uvádí profesorka Michaela Axt-Gadermann z Coburgovy univerzity aplikovaných věd pro evidero.com, vše se odvíjí od složení bakterií ve střevech. Pokud převládají Firmicutes bakterie, pravděpodobně nezhubnete, ale ještě přiberete. Při úpravě stravy, omezení tučných jídel, dojde k nárůstu druhého typu bakterií, Bacteroides, které naopak s hubnutím významně pomáhají.
TIP: Do jídelníčku zařaďte luštěniny, chřest, čekanku a topinambury. Pomohou vám i ovesné vločky, rýže a káva, ovšem ta bez mléka.

Skryté pasti přibírání ve stresu

Jste celý den v jednom kole? Pak není divu, že nehubnete, ale naopak přibíráte. Podle profesorky Michaely Axt-Gadermann jde o to, že tělo uvolňuje během stresu obzvláště velké množství kortizolu. „Tento hormon způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi a podporuje ukládání absorbované energie do tukových zásob v břišní oblasti,“ vysvětluje odbornice.
TIP: Najděte si pro vás nejlepší způsob, jak snížit stres. Bez ohledu na to, zda budete sportovat, číst knihy, nebo jen meditovat, hlavní je, že si vyčistíte hlavu a tím snáz zvládnete každodenní úkoly.

Italská kuchyně

Objevuje se u vás na stole pizza nebo dáváte přednost těstovinám? Skryté pasti italské kuchyně, o které se jinak říká, že patří k nejzdravějším, představuje i oblíbené tiramisu nebo panna cotta. Italská jídla si proto dopřejte jednou za čas a vybírejte taková, ve kterých převažuje zelenina.
TIP: Pokud máte rádi zahraniční kuchyně, možná nastal čas objevit asijské chutě. Vietnamská, čínská, thajská, indická a další podobná exotická jídla jsou podstatně méně kaloričtější a tedy zdravější.

Pozor na sladidla

Chcete zhubnout, vyměňte cukr za sladidlo. Jenže to není tak snadné. Skryté pasti přibírání při konzumaci sladidel tkví v tom, že mění vnímání sladkosti. Laicky řečeno, ke slazení budete po určité době potřebovat sále větší množství sladidla. Důvodem je fakt, že nedostatek sladkosti podporuje další chuť.
TIP: Nejlepší je sladit třtinovým cukrem, javorovým sirupem, medem nebo agávovým sirupem. Mají více vlastní chuti, takže vám bude stačit jenom málo.

Skryté pasti přibírání. To je i PMS

Premenstruační syndrom dokáže pořádně pobláznit hormony. Čokoláda nám pomáhá se z toho všeho nezbláznit. Odborníci z University of Massachusetts zjistili, že těsně před a během menstruace se v krvi nachází nízká hladina serotoninu. Čokoláda nabízí tryptofan, který stimuluje v těle hormony štěstí. Jenže je dobré si připomenout, že s čokoládovou tyčinkou do těla dostanete až 600 kalorií navíc.
TIP: Náladu rozjasní i datle, fíky nebo zázvor a rozhodně to nejsou takové kalorické bomby jako čokoláda. Boji s PMS napomáhá také sklenice mléka nebo porce zeleniny.