Single stav občas bývá strašákem zejména žen, ale někdy i mužů. Máme na mysli hlavně ty, kteří se tak moc bojí být sami, že raději zůstávají v nešťastném vztahu. Jenže být single má i své výhody. Jen je třeba je pojmenovat.

Hádky, nevěry, fyzické i psychické násilí. Ani tyto aspekty často nepřinutí ženy, ale také muže, odejít z partnerského vztahu a stát se tzv. single. I když se říká, že život v páru je v spoustě věcí snesitelnější, nemusí to totiž být vždycky pravda. I na single životě se dají najít pozitivní věci.

Single neprožívá lidská dramata

Důvodů, proč jsme ve vztahu nešťastní, se najde dost. Od již zmíněných hádek, nevěr, přes nadměrnou žárlivost, až po nedostatek náklonnosti, neschopnost vzájemné komunikace a bohužel někdy i verbální napadání, nemluvě o fyzickém. Vztah vás ale může vyčerpat i zdánlivě obyčejnou nudou. Jako single jste podobných problémů ušetřeni. Nemusíte se obávat, s jakou náladou se partner/ka ráno probudí, co vás čeká po příchodu z práce, řešit důležitá rozhodnutí, ke kterým druhá strana přistupuje bez sebemenšího kompromisu. Místo rodinné pohody tak nastupuje stres, který při dlouhodobé zátěži může přejít až v psychické vyčerpání.

Nezapomínáte na sebe

Lidé, kteří žijí v nešťastném vztahu, se často domnívají, že jejich soužití něco chybí. Odsud je pak krůček k pocitu určité kompenzace. Jinými slovy, za každou cenu se snažíte vyjít partnerovi či partnerce vstříc, protože máte pocit, že děláte něco špatně. Výsledkem takového chování je, že zapomínáte na sebe a své potřeby a plníte pouze přání a představy svého protějšku. Nemluvě o tom, že se vám ani nedostává patřičného ocenění za všechno, co jste ochotni pro druhého obětovat.

Single stav naopak umožňuje soustředit se pouze na své vlastní pocity a žít tak, jak chcete vy sami. Jde o to, že když víte, co v životě doopravdy chcete, také víte, kteří lidé do vašeho života patří a kteří ne.

Šťastní single

Pokud jste sami se sebou spokojeni, můžete být šťastní i jako single. A jestli jste šťastní, i když jste sami, pak vlastně nepotřebujete za každou cenu někoho, kdo vás udělá šťastnými. Tím odpadá důvod, proč zůstávat ve vztahu, ve kterém jste nešťastní. Pokud se zbavíte strachu z toho, že byste měli žít bez partnera/ky a naučíte se oceňovat a mít rádi sami sebe, pochopíte, že partnerský vztah, ve kterém se necítíte dobře, vás ničí a nepřináší vám tolik potřebný klid. Hodně lidí totiž zapomíná na obecně platné poučení, a sice že nejdůležitější vztah ve svém životě budete mít vždy sami se sebou.