Sedm důvodů, proč jsou omalovánky vhodné i pro dospělé

Foto: A Different Perspective, Pixabay licence

Omalovánky miluje každé malé dítě. Sáhnout by po nich ovšem měli i dospělí a zejména ti, které trápí stres. Nejenom, že taková aktivita uklidní, ale současně zlepší náladu. Takže pokud se momentálně cítíte pod psa, sáhněte po pastelkách a jdeme na to.

Omalovánky pro dospělé v lidech probouzejí vědomé soustředění. Při vybarvování se zklidníte, přestanete být nervózní a hladina stresu se sníží. A to není všechno. Vedle omalovánek totiž hrají prim i pastelky.

1. Vybarvování může snížit bolest a úzkost

Magazín The Arts in Psychotherapy publikoval studii z roku 2018, která hodnotila zkušenosti dvě stě lidí hospitalizovaných pro zdravotní potíže nebo chirurgický zákrok. Vědci zjistili, že malování necelou hodinu denně významně zlepšilo jejich náladu a snížilo úroveň bolesti a úzkosti. Takže pokud na vás momentálně padl splín a jste ve stresu, pusťte se do vybarvování omalovánek a uvidíte, jak rychle se vám uleví.

2. Omalovánky zklidňují myšlenky

Díky svým opakujícím se pohybům vybarvování zapojuje části mozkové kůry a uvolňuje amygdalu, centrum strachu v mozku. S tím hodně souvisí výběr barvy pastelek. Studené barvy, jako je modrá a zelená, napomáhají ke zklidnění, zatímco teplé barvy, například červená a oranžová, naopak povzbuzují.

3. Objevíte v sobě umělce

Neradi vzpomínáte na výtvarnou výchovu na základní škole, protože jediné, co jste dokázali namalovat, byl domeček jedním tahem? Pokud si vyberete omalovánky pro dospělé, které mívají složitě zpracované vzory, možná zjistíte, že to s vaším uměleckým (anti)talentem není zas tak špatné, takže se nepříjemné vzpomínky na špatné známky z výtvarky zbavíte jednou provždy…

4. Omalovánky vás zbaví kruhů pod očima

Pokud vyměníte před spaním mobil, tablet nebo notebook za omalovánky, vyhnete se negativnímu působení modrého světla vydávaného elektronickými přístroji. Ve studii z roku 2016 publikované v JAMA Pediatrics vědci zjistili, že děti, které večer používaly elektronické zařízení, měly větší potíže s usínáním a méně REM spánku, nezbytného pro odpočinek a konsolidaci paměti, než ty, které si třeba četly klasickou knihu. Po probuzení se uživatelé elektroniky cítili ospalejší a jejich ospalost trvala déle než u dětí bez mobilu či tabletu. Fakt, že se v noci vyspíte a ráno se probudíte bez kruhů pod očima, už za tenhle omalovávací pokus rozhodně stojí.

5. Inspirující činnost

Omalovánky vás mohou inspirovat při vymýšlení věcí, řešení situací, hledání nových cest. Dospělí mají relativně málo příležitostí k činnostem, které pracují s fantazií a nejsou ničím omezené. Právě v těch okamžicích, kdy je naše mysl zaměstnaná, ale neohraničená žádnými mantinely, se totiž objevují nečekané asociace a nápady, které mohou rozehrát vnitřní tvůrčí procesy.

6. Omalovánky poskytnou mozku úlevu od rozhodování

Zkuste si představit zdánlivě jednoduchý úkol, jako je například nákup jogurtu. Stojíte před regály s desítkami kelímků a napadá vás řada otázek: Jaká značka? Jaké procento tuku? Jaká příchuť? A už vás bolí hlava, nemluvě o stresu, který vám tohle rozhodování přináší. Podle studie z roku 2019, publikované v magazínu Psychologie zdraví se tomu říká únava z rozhodování. Při omalovávání budete mít pouze dilema, jakou vybrat omalovánku a jakou zvolit barvu.

7. Vybarvování může dát vašemu životu nový impuls

Omalovánky nejsou žádná kouzla, ale mohou vyvolat ten nejkouzelnější každodenní pocit: nostalgii. Znovu se budete cítit jako dítě. Jak začít? Vyberte si téma, které pro vás něco znamená, a poté zvolte oblíbené barvy. Zapomeňte na pravidla. Pokud chcete, aby slunce bylo modré a stromy kovově oranžové, jděte do toho! Konečně totiž máte možnost tvořit tak, jak chcete vy.

Text: Martina Hálková
Foto: A Different Perspective, Pixabay licence