Šafrán je vzácné a velmi drahé koření. Používá se v kuchyni, kde ozvláštní pokrmy zejména z rýže, ale najdete ho i v omáčkách, polévkách nebo sladkostech. Asi nejznámějším jídlem, do kterého se šafrán přidává je šafránové rizoto, které se připravuje v různých obměnách.

Šafrán znali už staří Egypťané, kteří jím dochucovali pivo. Dnes se používá ve francouzské, španělské, italské a orientální kuchyni, kterou ozvláštňuje nahořklou chutí mísící se s medovými tóny. K plnému využití potenciálu této bylinky je třeba ho před použitím namočit přibližně na hodinu do olivového oleje, rozpuštěného másla nebo lžíce teplé vody. V tekutině plně rozvine nejenom svou typickou chuť, ale také barvicí schopnosti.

Šafrán pro zdraví

Kromě zajímavé chuti i vzhledu šafrán nabízí i velké množství minerálních látek a vitaminy A, B a C. Připisují se mu antidepresivní účinky a je dokonce považován za afrodiziakum, protože prokrvuje organismus a tedy i pohlavní orgány. Šafrán rovněž umí zvýšit hladinu serotoninu, jehož nízká hladina může být i důvodem k přejídání.

Historie šafránového rizota

K nejslavnějším variantám patří Risotto alla Milanese neboli šafránové rizoto. Podle jedné legendy vzniklo ve druhé polovině 16. století v domě mistra skláře, který pracoval na výzdobě milánské katedrály. Tehdy bylo obvyklé přidávat do barev šafrán, který zvýrazňoval jejich tóny. Mistr měl pomocníka, kterému přezdíval Zafferano – Šafrán, protože mladík si tuto přísadu oblíbil natolik, že ji dával všude, dokonce ji přimíchával i do zlata, kterým zdobili skleněné tabule katedrály. Přátelé Zafferana mu připravili klasické rizoto, které z legrace obarvili šafránem. Jenže všem natolik zachutnalo, že se po něm jen zaprášilo a od té doby je šafránové rizoto tradiční součástí italské kuchyně.

Šafránové rizoto lze podávat samotné nebo spolu s klobásou, dýní, houbami, krevetami a čímkoli dalším.

Šafrán tvoří hlavní ingredienci jedinečného šafránového rizota.

Šafránové rizoto s krevetami

Suroviny pro 2 osoby: 160 – 180 g rýže typ Arborio nebo Carnaroli, 8 krevet střední velikosti (u dvou odstraníme krunýř a hlavu a nakrájíme každou na 3 – 4 kousky), 40 g másla, šafrán, 1 šalotka, 2 – 3 lžíce mascarpone, granátové jablko, 1,5 dl suchého bílého vína, sůl, teplý vývar

Příprava: V kastrolku rozpusťte cca 20 g másla a orestujte šalotku nakrájenou najemno. Přidejte krevety nakrájené i celé (celé krevety po cca 3 minutách dejte bokem – budou použity na ozdobu). Přidejte trochu bílého vína a zasypte rýží. Do rýže přidávejte postupně teplý vývar (nejlépe rybí) a postupujte dle návodu na přípravu rýže. Přidejte šafrán. Risotto stáhněte z plotny a vmíchejte zbytek másla a přidejte 2–3 lžíce mascarpone, dochuťte solí. Na talíři ozdobte hotové risotto celými krevetami a zrnky granátového jablka.

Text: Julie Čermáková
Foto: Pixabay.com
Zdroj receptu: laformaggeria.com