Advent s sebou tradičně přináší pečení cukroví. V každé domácnosti se najdou oblíbené druhy, druhy do počtu a každý rok se obvykle zkouší něco nového. Máme pro vás recept na cukroví, které voní po medu, ořeších a je krásně odlehčené.

S cukrovím si někdo láme hlavu a vymýšlí nespočet různých druhů, jiný zvolí dva tři, které chutnají celé rodině a další peče jenom novinky. A někdo si dává pozor na linii.

Cukroví a suroviny

Jednoznačně se vyplatí pracovat výhradně s čerstvými a kvalitními surovinami, a to nejenom s ořechy, ale také například moukou, protože na výsledné chuti cukroví se to zkrátka pozná. Dejte si pozor i na med a používejte pouze od prověřeného včelaře.

Recept na cukroví, které voní po medu najdete níže.

Recept na Medové cukroví s jogurtovo-ořechovým krémem

Spojení křehkého medového těsta a jemného jogurtového krému s oříšky je pro vánoční tabuli jako stvořené. Místo tradičních „vlašáků“ můžete samozřejmě použít jakékoliv jiné, vlastní oblíbené ořechy.

Budete potřebovat:

Na těsto: 550 g hladké mouky, 200 g cukru moučka, 60 g másla, 2 vejce, 2 lžičky jedlé sody, 4 lžíce medu, hladkou mouku na podsypání

Na krém: 750 g bílého selského jogurtu Hollandia, 150 g vlašských ořechů, 8 lžic slazeného kondenzovaného mléka, vlašské ořechy na ozdobu

Jak na to?

Večer před plánovaným pečením si jogurt opatrně vyklopíme do čistého plátýnka (případně utěrky) a vložíme do cedníku nad misku, kde jej necháme po dobu 12 hodin (přes noc) odkapat od syrovátky.

Další den smícháme všechny ingredience na těsto a zpracujeme je do jednolitého těsta. Pracovní desku si posypeme moukou a těsto vyválíme na tenký plát (3–4 mm). Pomocí vykrajovátek vytvoříme jednotlivé kousky, které rozložíme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme v troubě předehřáté na 160 °C po dobu 5–10 minut dle síly těsta.

Jakmile máme cukroví upečené, pustíme se do přípravy krému: Odkapaný jogurt smícháme s kondenzovaným mlékem a najemno namletými oříšky. Důkladně promícháme a vzniklým krémem slepujeme cukroví. Jako ozdobu přilepíme na vršek cukroví kapkou krému polovinu vlašského ořechu.

Text: Martina Hálková
Foto: Pixabay, Hollandia