Také vám ranní zvonění budíku připomíná polnici burcující do války? Jen málokdo vyskočí z postele jako na povel. Obvykle zamáčkneme alarm, otočíme se a doufáme, že se nám to zdálo. Také tak těžce vstáváte?

Ranní vstávání nemá rád téměř nikdo. Zvednout se z postele totiž pro mnohé z nás představuje doslova nadlidský úkol. Vědci ovšem přišli na to, jak takové ranní trápení ukončit.

Jak na ranní vstávání?

Aby pro vás ranní vstávání nepředstavovalo příliš velký šok, měli byste dostatečně dlouho spát, což podle vědců představuje asi 7 až 9 hodin v závislosti na vyčerpání a celkové únavě organismu. Je také důležité, abyste nespali moc, protože jinak budete celý den ospalí. Základem je pravidelné usínání a vhodná spánková hygiena. Vyzkoušet můžete i následující tipy:

Od rána si zpívejte

Začněte den hudbou a hlavně si hlasitě zpívejte. Podle webu Health, vědci z univerzity ve švédském Göteborgu zjistili, že čtvrthodinový zpěv rozproudí srdce a krevní oběh. Vaše tělo tak bude lépe zásobeno kyslíkem a ranní vstávání se promění v hezčí start do nového dne.

Ranní vstávání ve stejnou dobu

Zásadní je pravidelný rytmus. Pokud je to možné, vždy choďte spát a vstávejte alespoň v přibližně stejnou hodinu. Rytmus dodržujte i o víkendech, jinak se vaše vnitřní hodiny rozhodí a například ranní vstávání v pondělí bude ještě obtížnější. Studie University of Utah také ukázala, že ti, kdo spí krátce, tedy méně než šest hodin, mají sníženou bdělost a ranní vstávání je pro ně doslova peklo.

Vypněte odložené buzení

I když vám to ráno tak nepřijde, tlačítko odloženého buzení opravdu není váš kámoš. Spíš naopak. Pokud totiž zvuk alarmu zastaví, tělo si bude myslet, že jde o falešný poplach a spustí nový spánkový cyklus. S každým zazvoněním opakovaného buzení tak budete vytrženi z fáze hlubokého spánku, což ještě více ztěžuje ranní vstávání z postele.

Pořádně se protáhněte

Jakmile se probudíte, sedněte si na okraj postele a začněte se protahovat. Takové malé ranní cvičení s sebou nese pozitivní zvýšení energie a pomůže vám začít den s větší duševní energií. Jak uvádí magazín Time, vědci z Harvard University v Cambridge zjistili, že celkové protažení zlepšuje nejen průtok krve do svalů, ale také do vašeho ospalého mozku.

Ranní vstávání vám půjde lépe s velkou sklenicí vody

Tělo ztrácí přes noc až půl litru tekutin. Pokud chcete ráno vyrazit rychleji, můžete doplnit nedostatečné zásobování alespoň sklenicí vlažné vody. Ta nejen aktivuje váš mozek, ale také rozproudí metabolismus, trávení a činnost ledvin.

Nasnídejte se

Ranní vstávání bude snazší, když tělu dodáte patřičné živiny a s nimi i dostatek energie. Myslete na to, že snídaně by měla být pestrá. ,,Dobrým základem je například cereální pečivo, kvalitní šunka, avokádo nebo vločky, ovoce a tvaroh či jogurt,“ doplňuje výživová poradkyně Inge Wolfová. A nezapomeňte ani na dostatečný pitný režim, tedy hrnek čaje, vodu, minerálku apod.

Ignorujte mobilní telefon

Díváte se ráno do mobilního telefonu? Raději to nedělejte! Ranní vstávání totiž doslova vyžaduje digitální detox. Jak na svém webu uvádí proslulý speaker, futurista a autor trendů Michael McQueen, prvních 10 minut po probuzení určuje, jak bude pokračovat zbytek dne. Pokud nejprve zkontrolujete e-maily nebo jiné zprávy, začnete ranní vstávání a vlastně celý den reakcí a necháte se ovládat ostatními. Zejména ráno je totiž lepší mít věci pod kontrolou. Takže kromě protahování zkuste raději jógu nebo zpěv…

Nechte působit přirozené světlo

Pokud vám ranní vstávání dělá potíže, nezatahujte závěsy a spěte při otevřených oknech. Chladný vzduch a sluneční paprsky jsou ráno doslova blahodárné. Přirozené světlo, které ráno začne proudit do vaší ložnice, potlačuje produkci vlastního spánkového hormonu melatoninu a stimuluje metabolismus lépe než jakákoli lampa s umělým osvětlením.

Ranní vstávání odstartujte sprchou

Zejména vyzkoušejte sprchování střídavě teplou a studenou vodou, což je cvičení i pro vaše cévy. Rovněž vám poděkuje pleť, která se krásně vypne. Kromě toho, že se budete cítit svěže, budete i tak vypadat. A to už za trochu studené vody a dokonalý start do nového dne stojí.