Najít perfektní džíny je všechno jiné, jenom ne snadné. A jakmile takový model, který je dokonalý z hlediska střihu, pohodlí i barvy objevíme, přirozeně budeme chtít, aby nám vydržel co nejdéle. Jenže o džínách je známo, že jim praní zas tak moc nesvědčí. Takže babo raď.

Praní zkracuje životnost

Praní je proces, při kterém se materiál namáhá a může se stát, že se vaše oblíbené „montérky“ vytáhnou, látka zdrsní a barva vybledne. Nenechte se mýlit v tom, že u značkových džín se vám nic takového stát nemůže. Fakt, že si je vezmete dvakrát třikrát na sebe rozhodně ještě neznamená, že byste je měli házet do pračky. Zkuste se o ně postarat s pomocí následujících tří tipů.

Větrejte

Jakmile přijdete domů, nedávejte džíny do skříně, ale pověste je na místo s dobrou cirkulací vzduchu, například k oknu, případně na balkon nebo zahradu. Kalhoty se tak zbaví nejenom pachu, který jste nasbírali během pracovního dne, ale i neviditelného smogu, jenž ulpívá na každém oblečení. Je také zásadní, jak se k nim chováte. Pokud si například sedáte kdekoli a na cokoli, pravděpodobně tím praní jenom uspíšíte.

Osvěžujte

Nepříjemný pach z džín odstraní nejenom pořádný průvan, ale také speciální textilní osvěžovače ve spreji. Vybírejte takové, které v sobě obsahují i antibakteriální složku, která zaručují, že vás kalhoty při dalším nošení neohrozí na zdraví. Pokud si nechcete sprej pořizovat, namíchejte si ho z jedné třetiny octa nebo alkoholu, dvou třetin vody a několika kapek oblíbeného éterického oleje.

Skvrny bez praní

To se zkrátka stane, že vám na kalhoty ledacos ukápne, abyste je ale nemuseli hned dávat na praní, musíte reagovat rychle. Je důležité si zapamatovat následující: pokud je původcem skvrny jídlo typu omáčka, dochucovadlo apod., rozhodně flek nečistěte vodou, protože ta se s olejem, jež bývá základem takových produktů, navzájem odpuzují a skvrna o to víc na látce drží. Je proto lepší použít speciální odstraňovač skvrn nebo flek, v závislosti na tom, zda se jedná o mastnotu, špínu, krev, make-up apod., vyčistit vhodným domácím prostředkem.

Když je praní nezbytné

Po určité době už přece jenom budete muset džíny vyprat. V takovém případě je nejlepší nastavit pračku na praní při nízké teplotě, třicet stupňů bude akorát. Nezapomeňte i na nízkou rychlost, tedy tisíc až dvanáct tisíc otáček za minutu. Při praní v pračce se rozhodně vyhněte aviváži, která změkčuje vlákna, takže se džíny opotřebovávají a ztrácejí tvar.