To je jedno, jak mu říkáte. Jestli Pan Božský, Pan Dokonalý nebo Pan Výjimečný. Spousta žen stále zoufale hledá vysněného muže. Jenže otázkou je, zda se nepachtíme pouze za přeludem, který třeba vůbec neexistuje. Anebo je to jinak?

O lásce byly popsány tisíce listů papíru. Pan Božský se stal hlavním hrdinou průvodců láskou s názvy jako Umění najít toho pravého, Jak si získat a udržet Pana Dokonalého nebo Jak donutit Pana Božského, aby se do vás zamiloval. Ano, i takové knihy čtou ženy. Proč? Protože už malé holčičky milují prince na bílém koni. A s takovou myšlenkou se žádná dospívající ani dospělá žena nechce rozloučit. Někde mezi všemi těmi sukničkáři, macho chlapy a nerudnými bručouny se přece musí najít alespoň jeden slušňák, který čeká na nás. Jedinečný Pan Božský. A která ho najde, bude s ním šťastná až do smrti.

Jenže ani Pan Božský není dokonalý člověk

Je zajímavé, že to, co se zpočátku může zdát správné, se časem změní v přesný opak. Vysoká fáze zamilovanosti totiž v určitém okamžiku nevyhnutelně vede k rozčarování. A nastává doba, v níž si leckdy bolestivě uvědomujeme, že místo andělských křídel má Pan Božský na zádech jen obyčejné chlupy. Najednou se z něj rovněž vyklube neuvěřitelný sobec, který rád předvádí svou špatnou náladu v těch nejméně vhodných chvílích.

Nám buď zbudou oči pro pláč, jelikož z Pana Božského zbyl pouze idealizovaný obrázek muže, který dál zůstává pouze ve snech, anebo konečně akceptujeme, že ani Pan Božský není dokonalá osoba.

Jak uvádí vztahová terapeutka Sandra Konrad ve své knize Make Love – How Relationships Really Works, pro první milostný vztah hraje rozhodující roli vztah s rodiči. Například nás přitahují chlapi, kteří jsou stejně vtipní jako náš otec. Ovšem tato projekce funguje i opačně, muži nechtějí ženy stejně panovačné jako jejich matky.

Příliš vysoká očekávání

Často si ani neuvědomujeme, co všechno chceme, aby Pan Božský splňoval. Důvodem bývá zcela jednoduchý fakt. „Snažíme se totiž léčit dávné rány. Problém je ale v tom, že to lze pouze s lidmi, kteří nám je způsobili,“ říká terapeutka a autorka Sandra Konrad. Zjednodušeně řečeno, to, co vám nedali rodiče, chcete od vysněného muže. Doufáte, že Pan Božský vám všechno vynahradí.

A jaký je výsledek? Řada žen by mohla vyprávět o nekončící smyčce zamilovávání a následných rozchodů. Staly se z nich takzvané sériové monogamistky. S každým novým mužem doufají, že tentokrát je to ten pravý.

Je to jenom člověk

Na to reaguje vztahová terapeutka Sandra Konrad ve své knize jednoduše a přesvědčivě: „Neexistuje jeden správný člověk, existuje mnoho potenciálně správných lidí. V ideálním případě můžeme růst s naším partnerem.“ To také znamená přiznat mu slabiny a neidealizovat ho na nerealistického muže snů, který vždy v každé situaci udělá všechno správně. Ostatně, i Pan Božský je také jenom člověk…