Obvykle nás zachrání, když nevíme, co si dát k snídani nebo na svačinu. Ovesné vločky navíc mají jednu velkou výhodu. Jsou univerzální a můžete připravit nejenom na sladko, ale i na slano. Proč bychom je vlastně měli jíst?

Ovesné vločky nejčastěji tvoří základ zdravé snídaně. Není se čemu divit, protože oves je zdaleka nejzdravější ze všech běžných druhů obilí. Má nízký obsah lepku a výrazně více živin než ostatní druhy. Pokud jste tedy ještě nezařadili do jídelníčku, tady je šest důvodů, proč to udělat:

1. Ovesné vločky podporují spalování tuků

Přestože má 100 g ovesných vloček asi 353 kalorií, dlouhodobě vám pomůže k úpravě váhy. Vločky totiž obsahují velké množství zdravých nenasycených mastných kyselin a hořčíku, které podporují spalování tuků.

2. Podpora trávení

Ovesné vločky jsou osvědčeným domácím lékem na gastrointestinální potíže. Nestravitelná vláknina, kterou obsahují, funguje jako ochranná vrstva sliznice a vlastně ji brání před kyselými žaludečními šťávami. Rovněž rovněž stimulují trávení a snižují hladinu LDL cholesterolu v těle. Lze je vařit s vodou nebo mlékem.

3. Nenápadný zdroj bílkovin

Jedna porce ovesných vloček, přibližně 40 až 50 gramů, poskytuje 7,5 gr bílkovin. Pokud tyto cereálie kombinujete s jinými zdroji bílkovin jako je mléko, tvaroh nebo jogurt, získá bílkovina, kterou obsahují, ještě větší význam a tělo ji může lépe přeměnit na svůj vlastní protein.

4. Dodají vám krásu

Vločky obsahují biotin, který můžete znát i pod názvem vitamin H nebo vitamin B7. Právě tento prvek velmi příznivě ovlivňuje vlasy, pokožku a nehty. K jejich lepší kvalitě přispívají také další složky vyskytující se ve vločkách, a sice měď, mangan a zinek. Kromě zdraví tak vlastně ovesné vločky pečují i o váš vzhled.

5. Ovesné vločky zamezují pocitu hladu

Vločky rovněž poskytují tělu významné sacharidy s dlouhým řetězcem a vysokým množstvím vlákniny. Díky nim totiž nebudete mít delší dobu pocit hladu a nebude vás přepadat chuť na sladké. Proto jsou ideální volbou především ke snídani.

6. Sportovní výživa

Jelikož ovesné vločky obsahují důležitou vlákninu, bílkoviny, vitamíny skupiny B, které podporují metabolismus, a minerály, jsou jedinečnými dodavateli energie. Tato kombinace navíc zajišťuje zdravý imunitní systém a dobře regulovanou hladinu cukru v krvi.