Znáte ten pocit, když se ráno po probuzení podíváte do zrcadla a odtamtud na vás hledí oteklé oči, což vám po ránu asi moc optimismu nepřidá. Tenhle problém bývá poměrně častý a lze ho navíc celkem dobře řešit úpravou životního stylu, ke které vám bude stačit pár jednoduchých kroků.

Oteklé oči po ránu signalizují především chyby v každodenní péči o vaše „já“. Zkuste je odstranit, či eliminovat a uvidíte, zda vás pohled do zrcadla po probuzení bude stále děsit. A čím začít? Vyzkoušejte těchto šest snadných změn životního stylu:

1. Více spánku

V ideálním případě byste měli spát alespoň sedm hodin denně. Pokud ale špatně usínáte, v noci se budíte, vaše tělo nemá příliš šancí, aby se během noci zbavilo toxických látek. A s tím souvisí i regenerace pleti, která se zkrátka v krátkém spánkovém úseku neobnoví a ráno vás nemile překvapí kruhy pod očima. Zkuste si nastavit předspánkové rituály, od lehkého večerního jídla, přes omezení večerní kávy, až po uléhání do postele v pravidelnou hodinu.

2. Oteklé oči a sůl

Jak moc solíte? Možná už třeba ani nepoznáte, že to se solením přeháníte, protože slaná chuť je návyková. Jenže je třeba si uvědomit, že s větším množstvím soli do sebe dostáváte i více sodíku. Jeho nadměrné množství pak způsobuje zadržování tekutin v těle, což vede i k oteklým očím. Kromě omezení běžného solení je třeba ale kontrolovat i sůl skrytou v kořenících směsích a upravovaných potravinách, mražených, sušených, konzervovaných, do kterých se jako konzervační látka přidává sodík.

Oteklé oči bývají výsledkem nedostatečného spánku.

3. Alergické reakce

Řada lidí trpí alergiemi, které se mění nejenom v průběhu ročních období, ale také při konzumaci různých potravin a nápojů. Takto postižení lidé navíc nemusí o svém problému ani vědět. Oteklé oči tak mohou mít souvislost s tím, co jste jedli, dělali, v jakém prostředí jste pobývali. Pokud si nejste jisti, navštivte odborného lékaře.

4. Oteklé oči a ústřední topení

I když se to může zdát divné, příčinou oteklých očí zejména v zimním období bývá i ústřední topení. Teplo z radiátorů vysušuje vzduch a tím i oční sliznice, které se stávají citlivějšími. Jejich dehydratace pak vyvolá oteklý vzhled. Řešením je pravidelné větrání, zvlhčování vzduchu, vypínání topení na noc, samozřejmě za předpokladu, že vás nebude pro změnu budit chladno.

5. Bez alkoholu, zato s vodou

Naše oči jsou citlivé i na sebemenší změny ve stravování. Pokud zejména v zimě nedodržujete pitný režim, snadno dochází k dehydrataci organismu. Pití alkoholu pak dehydrataci jenom prohlubuje. A bývá to i jeden z důvodů oteklých očí. Snažte se proto i bez ohledu na roční období denně vypít mezi litrem a půl až dvěma litry čisté pramenité vody. Tak budete mít jistotu, že nejste dehydratovaní.

6. Pryč se stresem

Když jsme ve stresu, špatně spíme a to může vést ke změnám rovnováhy solí v těle. V takovém případě oči často zadržují vodu a otečou. Zkuste najít příčinu stresu a zapracovat na jeho vyřešení. Mezitím pomohou relaxační techniky, jako meditace, éterické oleje a také omezení technologií v ložnici.

Text: Martina Hálková
Foto: Freepik.com