Už vás někdy napadlo, že okouzlující člověk nemusí být nutně prvotřídní krasavec? To podstatné, kvůli čemu se s ním dáte do řeči spíš než s atraktivním sousedem, se jmenuje charisma. Někteří lidé se s ním rodí, jiní k němu dozrají věkem. Podstatné je, že se dá naučit.

Ať chcete nebo ne, okouzlující člověk to má srovnané v hlavě. Nikoho nekopíruje, je svůj a jde svou vlastní cestou. V tom tkví jeho podstata. Je totiž originál, nezapomenutelný. Pochopitelně v tom dobrém slova smyslu. Zdá se vám to složité? Dobrou zprávou ale je, že charisma můžete získat i vy. A jak na to?

Zásadní je správná mluva

Vlastně ani tak nezáleží na tom, co říkáte, ale jak to říkáte. Když si lidé nejsou jistí, obvykle mluví v krátkých rychlých větách, až vlastně tak trochu drmolí, takže jim není vůbec rozumět a brzy je ostatní přestanou vnímat. Okouzlující člověk mluví pomalu a jasně, což působí sebevědomě, takže ho ostatní začnou automaticky poslouchat. Pokud se cítíte v komunikaci s druhými lidmi nejistí, zkuste každý den trénovat pár vět. Zeptejte se sousedky, jak se má, pohovořte s kolegou, dejte se do řeči s taxikářem. S čím více lidmi a častěji budete mluvit, tím rychleji zábrany zmiz a budete vystupovat mnohem sebevědoměji, což je jeden z faktorů pro charisma.

Okouzlující člověk je sebevědomý

Zdravě sebevědomý člověk zná svoje silné, ale i slabé stránky. Přitažlivými se pro ostatní stanete ve chvíli, kdy jasně vyjádříte svůj názor a nebojíte se říci „ne“. Řada lidí se ale obává negativních reakcí či dokonce neúspěchu. Jenže takový strach je neopodstatněný. Důvěřujte v sebe a ve své silné stránky.

Otevřenost a zájem

Pokud se vždy úzkostlivě soustředíte jenom na sebe, chybí vám to nejdůležitější, a sice vztah s ostatními lidmi. Až budou příště vaši kolegové nebo přátelé hovořit, projevte zájem o to, co říkají, bedlivě naslouchejte a pokládejte jim otázky. Zájem o druhé se dnes moc nenosí, a ostatní takové chování náležitě ocení. To je okouzlující člověk, budou o vás říkat.

Snažte se vystupovat přátelsky

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“ – staré přísloví s hlubokou pravdou. Příjemně usmívající se člověk s přátelskými gesty i hlasem automaticky vyvolává ve svých bližních dobré pocity. A přesně tak se chová okouzlující člověk, kterému se samozřejmě vrátí stejně přívětivý úsměv a klidný hlas. Nic složitého…

Ukažte emoce

Pokud chcete zlepšit své charisma, měli byste si sundat pokerovou tvář. Smějte se, buďte šťastní, vyjádřete slovy to, co doopravdy cítíte, i kdyby to měl být fakt, že vás třeba někdo rozzlobil. Skutečné a upřímné pocity působí neuvěřitelně opravdově. Díky nim na sebe okouzlující člověk dokáže velmi pozitivně upozornit.

Okouzlující člověk je vždy dobře naladěný

Pozitivní přístup je alfou a omegou charismatických lidí. Okouzlující člověk obvykle prochází životem s dobrou náladou a ve složitých situacích hledá především to dobré. I když ho něco trápí, je vždy dobře naladěný, má mnohem více přátel než věčně mrzutý bručoun.

Postavte se

Vlastně nemusíte říkat nic chytrého, ani vypadat skvěle. Stačí se správně postavit. Nikdo totiž nemá chuť se dívat na schoulená ramena a skloněnou hlavu. Všimněte si, jak stojí takový okouzlující člověk. Rovně, uvolněně, tak aby se cítil pohodlně. A čím lépe to bude, tím pozitivněji bude působit na ostatní.

Charisma jako důležitý pracovní nástroj

Odbornost a dobré výsledky zkoušek nejsou všechno. Dobří šéfové už dnes vědí, že okouzlující člověk lépe navazuje kontakty. A navíc, jelikož působí hodnověrně, je považován za kompetentnějšího než ustrašený jedinec, který neumí pořádně promluvit.

Dojem podpoříte outfitem

Oblečení, ve kterém se cítíme dobře, v nás vyvolává dobrou náladu, i když třeba okolnosti pro ni zas tak moc nehrají. Okouzlující člověk se neobléká u drahého krejčího, ale nakupuje v běžné konfekci. Ví, jaké barvy mu sluší, zda je sportovní typ nebo spíš elegantní a podle toho volí oblečení. A když do sebe jednotlivé dílky zapadnou, jste zas o kus blíž charismatické osobnosti.

Okouzlující člověk působí přitažlivě

Malé opáčko na závěr. Podle jedné americké studie se příjemně usmívající lidé zdají ostatním přitažlivější. Testované osoby v ní na základě fotografií hodnotily přitažlivost druhých osob. Ti, kteří se usmívali, byli hodnoceni pozitivněji, i když měli malé vady. Takže se usmějte a máte pár charismatických bodů ihned k dobru.