Začít konverzaci s dosud neznámým protějškem, třeba na návštěvě u přátel, ve výtahu či kdekoli jinde může být docela těžké. V lockdownu totiž většina z nás odvykla umění navazování hovoru. Jak se tedy znovu naučit zapříst řeč? Zkuste to s pomocí našich tipů.

Dnes máme opravdu štěstí na počasí. Ano, už je pár dní hezky. Počasí bývá obvyklé téma ke konverzaci s neznámými lidmi. Jenže po té následuje krátké zhodnocení místa, třeba i vazby na hostitele a rychlé představení sebe sama. A pak už nastává ono nepříjemně trapné ticho, v němž všichni zúčastnění zoufale hledají vlastní témata. Tomu se ale dá celkem snadno vyhnout. Podívejte se, jak by měl podle kouče Gerarda Shawa vypadat úspěšný small talk, o kterém píše ve své knize Simple Small Talk.

V konverzaci nabídněte detaily

Jestliže vás někdo osloví a položí otázku, například, kde pracujete či jaké máte koníčky, nabídněte i pár informací navíc. Třeba řekněte, jak dlouho ve firmě působíte nebo co máte nejraději. Druhá osoba tak není nucena přemýšlet o novém tématu ke konverzaci. Podrobnosti pak mohou vyústit v nové otázky, takže trapné ticho nemá šanci. Navíc, čím více se otevřete a odhalíte, tím spíš udělá váš protějšek to samé.

Promluvte si o večírku

Tohle je skutečný plán B. Pokud vás nic nenapadá nebo se rozhostí nepříjemné ticho, začněte mluvit o večírku. Jak máte rádi hudbu, jak se vám líbí atmosféra, co si myslíte o jídle. Tak dáte vašemu protějšku šanci reagovat a můžete rozvíjet další konverzaci. Rovněž tak lépe poznáte osobu, se kterou mluvíte. Dobrý tip: Můžete se například zeptat, odkud zná váš protějšek hostitele.

Přiveďte do hry další hosty

Jednou z možností, jak rozproudit konverzaci, je přizvat k hovoru další hosty. Pokud se rozhovor s druhým člověkem zadrhne, rozhlédněte se kolem sebe a zapojte třetí osobu, kterou také sami znáte. Můžete tedy tyto dva lidi navzájem představit a začít nový rozhovor. Například: „Toto je moje kolegyně z kanceláře. Letos byla také na dovolené v Itálii.“ Tímto způsobem předáte míč třetí osobě a automaticky posunete konverzaci dál.

V konverzaci zmiňte novinky

Právě vyšla nová kniha, v televizi začal nový seriál nebo se plánuje nějaká významná událost? To všechno jsou aktuální témata, která můžete zmínit v konverzaci a požádat protějšek o názor. Pokud daného člověka dostatečně neznáte, je lepší vynechat kontroverzní témata jako náboženství nebo politiku. Ta mohou totiž vést k nepříjemným neshodám. Skvělým způsobem, jak udržet konverzaci, jsou naopak témata z kultury.

Zamyslete se nad plánem ústupu

Jestliže se v konverzaci necítíte dobře, je vám nepříjemná nebo byste ve skutečnosti rádi zmizeli, pamatujte na kouzelné slovo musím: musím něco rychle sníst, musím jít pozdravit hostitele, musím si odskočit na toaletu, musím si dojít pro pití. Tohle je chytrý způsob, jak můžete vycouvat z jakéhokoli podivného rozhovoru. V každém případě neodcházejte, aniž byste za něj nepoděkovali. Tak bude totiž váš ústup působit zdvořile a přátelsky.