V mnoha kulturách mají barvy specifický význam. Ovlivňují náladu, atmosféru a dokonce umí vyjádřit emoce. Vaše oblíbená barva ovšem také říká hodně o vaší osobnosti.

Dá se říci, že oblíbená barva funguje jako talisman. Oblékáme se do ní vždy, když se potřebujeme cítit pohodlně, uvolněně a v bezpečí. Každý barevný odstín má ovšem význam i v psychologické rovině. A tam o sobě můžeme zjistit spoustu zajímavých věcí. Podívejte se.

Červená

Pokud je vaše oblíbená barva červená, pak nejspíš hýříte energií a nadšením. Lidé, kteří sází na červenou, před sebou vidí jasný cíl, za kterým zcela nekompromisně jdou. Bohužel i bez ohledu na ostatní. Na rovinu říkají, co si myslí a někdy zapomínají, že jejich slova mohou ublížit. Svoji energii vybíjejí nejenom v práci, ale i ve sportu. Jsou věčně v pohybu a prostoje jsou pro ně to nejhorší, co se jim může stát.

Tip: Pokud se cítíte jako kotel před výbuchem, zkuste chladicí kombinaci bílé nebo tmavě zelené.

Když je oblíbená barva modrá

Modrá znamená klid objektivitu a také duševní sílu. Lidé milující modrou barvu, jsou často talentovaní podnikatelé, kteří dosahují velkých kariérních úspěchů. Většinou bývají poněkud konzervativní a oceňují osvědčené věci a postupy. Preference zvláště tmavě modré dokazuje značnou vnitřní sílu a otevřenost. Zastánci modré se zřídka kdy cítí nejistě. Z konfrontací obvykle vycházejí jako vítězové.

Tip: Pokud jste náchylní k melancholii, měli byste kombinovat modrou s oranžovou nebo žlutou.

Je libo fialovou?

Tato oblíbená barva je projevem idealismu a citlivého ducha. Směs červené a modré spojuje protiklady. Energetická červená se setkává s ochlazující a relaxační modrou. Lidé, kteří dávají přednost fialové, na sebe kladou velké nároky a věří v to, co je v lidech dobré. Díky intuitivnosti jsou vnímaví ke všemu mystickému a tajemnému. Když se do něčeho pustí, těžko je lze od toho odradit, zejména, pokud jsou zcela přesvědčeni o správnosti své cesty. Díky své citlivosti poněkud narážejí na potřebu uznání. Chtějí, aby je jejich okolí bralo vážně.

Tip: Pokud se citlivost změní na přecitlivělost, přidejte béžovou nebo krémově bílou barvu, které poskytují více nadhledu.

V zelené

Kdo se obléká do zelené, je spolehlivý a vytrvalý. Tahle barva symbolizuje život a naději. Lidé, kteří milují zelenou, se vyznačují hlavně nezdolným optimismem. Kromě toho jsou praktičtí, rádi se soustředí na podstatné věci a sny jsou jim cizí. Ne že by byli citově chladní, naopak, jsou velmi soucitní. Jsou to dobří přátelé, kteří umí naslouchat. Důležité je pro ně rodinné i finanční zázemí.

Tip: Podle nálady zkombinujte tmavší odstíny zelené nebo jasně žluté s oblíbenou zelenou. Tmavší zelená napomáhá soustředění, žlutá přináší nadhled.

Oblíbená barva je žlutá

Vybrali jste si dobře, protože tahle barva znamená klid, nadhled a samozřejmě slunce. Lidé, kteří milují žlutou, jsou permanentně dobře naladění. Díky všestrannosti a velkorysosti jsou příjemnými společníky i partnery, kteří si cení tolerance. Jsou totiž nezávislí, ale pozor, bez postranních úmyslu. V žádném případě nejsou sobečtí a lehkomyslní. Fanoušci žluté dokonale ovládají umění konverzace. Často poskytují protějšku pozitivní zpětnou vazbu, protože sami myslí pozitivně. V jejich slovníku nenajdete slovo váhavost. Občas tak překvapí poněkud ukvapeným rozhodnutím.

Tip: Někdy se lehkost změní na lehkomyslnost. Pak je dobré dodat trochu zemité hnědé, která vás postaví oběma nohama na zem.

Hnědá s tradičními vlastnostmi

Lidé, v jejichž šatníku je oblíbená barva hnědá, jsou milovníci přírody, jejichž život se odehrává hlavně venku. Jsou všestranně sympatičtí spolehliví partneři a přátelé, kteří umí poskytnou podporu a dodat potřebné uklidnění. Mají smysl pro vše užitečné, což je vidět například i na jejich koníčcích. Neustále něco kutí a vyrábějí. Zastávají tradiční názory, bezhlavé nadšení a hektická aktivita jsou jim cizí. Tak trochu zapomínají na to, že změna může mít i pozitivní stránku.

Tip: Pokud do života vstoupí až moc usedlosti, je vhodné zkombinovat hnědou se žlutou, zelenou nebo červenou.

Andělská bílá

Ne nadarmo tahle barva znamená skromnost, čistotu a dobro, ale také moudrost. Je neutrální, takže se hodí ke všem ostatním barvám. Jinými slovy, s bílou můžete jen těžko něco pokazit. O to se také snaží lidé, pro které je oblíbená barva právě bílá. Vždy pečlivě plánují, nemají rádi překvapení a jsou pravdomluvní. Nejsou příliš spontánní, míru jejich temperamentu byste spočítali na prstech jedné ruky. Jsou sice přátelští, ale pro svou víru v dobro lidstva občas mohou narazit na jedince, kteří je budou zneužívat. Pak z jejich strany veškeré vztahy a prosby o pomoc končí.

Tip: Občas sáhněte i po teplé barvě jako je červená nebo oranžová, která krásně doplní bílou a dodá vám energii.

Máte rádi oranžovou?

Tahle oblíbená barva prozrazuje silného, veselého a společenského člověka. Oranžová rozjasňuje každodenní život a používá se při colorterapii k aktivaci imunitního systému i při emočním vyčerpání. Lidé, kteří milují oranžovou, mají spoustu pozitivní energie, kterou umí nakazit své okolí. Problém je, že někdy to se svou optimistickou povahou přeženou a pak jsou spíš vnímáni jako hlasití, dotěrní a někdy také chlubiví, i když jejich vyjádření tak vůbec nebyla míněna.

Tip: Pokud si všimnete, že to s veselostí poněkud přeháníte, přidejte k oranžové studenou bílou, světle krémovou nebo zelenou, které vás zklidní.

A co šedá?

Lidé, jejichž oblíbená barva je právě šedá, bývají zdrženliví, seriózní a objektivní. Šedá představuje nenápadnou eleganci a trvalou hodnotu. Na první pohled se může zdát nudná. Ale tahle směs černé a bílé se nabízí v tolika odstínech, že je všechno jiné jenom ne nuda. Patří mezi neutrální barvy a díky tomu dodává ostatním barvám nádech vážnosti. Lidé, kteří milují šedou, mají rádi tiché tóny. S každodenním životem se vyrovnávají s určitým klidem, který jim v případě nečekaných událostí umožňuje jednat opatrně.

Tip: Kdykoli máte pocit, že se měníte v šedou myš, osvěžte tento odstín jakýmkoli výrazným odstínem.

I černá může být oblíbená barva

Černá znamená důstojnost, lehký nádech tajemna a introvertnosti. Lidé, pro které je oblíbená barva právě černá, ji volí jako sázku na jistotu. Chtějí být bráni vážně, vypadat vážně a držet si určitý odstup. Respekt a úspěch jsou pro ně velmi důležité. V profesionálním i soukromém životě jsou loajální, věrní a spolehliví. To zní možná dobře, jenže za černou se skrývá i dost pochybností nositele o sobě samém.

Tip: Není špatné čas od času přidat k černé trochu modré nebo zelené, případně teplé barvy jako je červená nebo oranžová.