Jak se cítíte, když vás někdo obejme? Určitě je vám příjemně na těle i na duchu. A není divu. Podívejte se, proč jsou objímání a fyzická blízkost důležité pro naše zdraví. Napoví vám čtyři důležité faktory.

Řadě lidí v posledním roce a půl chyběla možnost obejmout ty nejbližší. Díky očkování už je objímání znovu bezpečné, tak proč ho nevyužít na maximum. Lidé, které objímáme, se totiž cítí dobře nejenom po psychické stránce, ale současně se jim zlepšuje i zdraví. Podívejte se, co se stane, když vás někdo obejme. Psychoterapeutka a autorka Hilary Hendel k tomu pro web Psychology Today říká následující:

Objímání zlepšuje spánek

Od usínání s batolaty po mazlení s partnerem. Je známo, že i letmý dotek zlepšuje spánek. To je dáno tím, že dotýkání snižuje hladinu hormonu kortizolu. Ten představuje důležitý regulátor našeho cyklu spánek – bdění. Rovněž se zvyšuje, když jsme ve stresu. Není tedy divu, že vysoká úroveň stresu může způsobit nespavost. V takovém případě pomáhá objetí a mazlení.

Méně stresu

Když se obejmeme, tělo uvolní látky, které se hovorově označují jako „hormony štěstí“. Oxytocin má například uklidňující účinek a pomáhá snižovat stres. Pravidelné objímání nás tak dlouhodobě činí více odolnými vůči stresu. Tyto studie  například ukazují, že kojenci, kteří zažívají spoustu láskyplného fyzického kontaktu, obvykle méně reagují na stresové faktory a méně často zažívají úzkost v dospělosti.

Objímání navozuje lepší pohodu

Objímání zlepšuje vztahy a dělá nás šťastnějšími.  Důvodem je uvolňování endorfinů. Díky nim vnímáme objetí a doteky jako obohacující. I pohlazení domácího mazlíčka může mít pozitivní vliv na naši pohodu. Je zajímavé, že se hormony štěstí zvyšují nejenom u majitele, ale i u zvířete.

Lépe bojujete s infekcemi

Regulace našich hormonů, doteky a objímání mohou také ovlivnit imunitní reakci našeho těla. Zatímco vysoká úroveň stresu a úzkosti může potlačit naši schopnost bojovat s infekcemi, láskyplný dotek má pozitivní vliv na naše zdraví.

Výzkumy  dokonce naznačují, že mazlení nás může ochránit před nachlazením. Podle této studie více než 400 dospělých, kteří se hodně a pravidelně objímali, bylo vystaveno virům způsobujícím nachlazení.  U těch, kteří se objímali více, došlo k podstatně menšímu přenosu infekce.