Zejména v teplejších měsících roku mívá řada lidí problém s nepříjemným odérem, který vydávají zpocené nohy. Poradíme vám, jak se ho co nejsnadněji a s domácími prostředky zbavit.

Nohy se zejména v létě více potí a zapáchají, což představuje nepříjemný společenský problém. „Je důležité si uvědomit, že samotný pot zápach nezpůsobuje,“ říká pro magazín Women´s Health dr. Christoph Schick, chirurg z mnichovského Centra hyperhidrózy. „K němu dochází, až když se pot rozloží a bakterie metabolizují mastné kyseliny, které jsou v něm obsažené. K zápachu ale také přispívá například plíseň nohou a nehtů, stejně jako celodenní chození v uzavřené obuvi.“

Jak se tedy účinně bránit nelibé vůni nohou? Vyzkoušejte následující tipy:

Častěji se přezouvejte

Jestliže budete nosit stále stejné boty, bude se v nich hromadit více bakterií. „Je lepší mít čtyři až pět párů bot a měnit je každý den,“ říká dr. Schick a doporučuje dát boty jednou za čas do igelitové tašky a zmrazit. „Ve velkém chladu většina bakterií zodpovědných za zápach umírá,“ vysvětluje odborník na hyperhidrózu tuto nekonvenční, zato efektivní radu. Pomůže i pravidelné praní v pračce. A pokud vám nohy nezapáchají nijak výrazně, postačí při výběru nové obuvi sáhnout po perforovaných, které spolehlivě sníží produkci potu na nohou.

Zapáchající nohy potěší speciální vložky

Další variantou, jak nohy zbavíte nelibého odéru, je pořízení speciálních vložek, takzvaných napínáků, do bot, ideálně z cedrového dřeva, které saje vlhkost a působí antibakteriálně. Prodávají se i klasické vložky z korkového dřeva nebo s příměsí aktivního uhlí, které rovněž bojují proti bakteriím a tím i zápachu.

Bakterie odstraníte správnou péčí o nohy

Podle doktora Schicka představuje vhodná péče o nohy významný krok v boji proti zapáchajícím nohám. Přerostlé nebo ulámané nehty, ostruhy na patách a všelijaké další otlaky jsou pro bakterie doslova živnou půdou. Nehty na nohách je třeba stříhat pravidelně a pokud si i přes dostupnost různých pomůcek pro domácí pedikúru na takové ošetření sami netroufnete, rozhodně se objednejte k odborníkovi, který vám dá nohy do pořádku.

Máte vhodné ponožky?

Zpocené nohy si odpočinou ve vlněných ponožkách, jelikož vlna absorbuje pot dříve, než ho bakterie rozloží. V letním období není vlna právě ideální řešení, proto raději sáhněte po bavlněných ponožkách, variantách s příměsí nanovláken, bambusu a dalších složek, které nedají zápachu šanci.

Na nohy s jedlou sodou

Patří k tradiční domácí léčbě zapáchajících nohou. Soda totiž neutralizuje kyseliny v potu a mění hodnotu pH pokožky v nevyhovující pro bakterie. Na nohy ji můžete použít různými způsoby. Buď ji lehce rozptylte do ponožek, kde je udrží v suchu po celý den, čímž zabrání zápachu. Nebo ji smíchejte s vodou a nalijte do rozprašovače v poměru jedna polévková lžíce jedlé sody na 120 ml vody, po té lehce přestříkněte chodidla. Také si můžete připravit koupel, stačí do malého umývadla nalít trochu teplé vody a přidat pár lžic jedlé sody, která zjemňuje pokožku a pomáhá odstraňovat ztvrdlou kůži.

Bylinková pomoc

Fandíte bylinkám? Pak vyzkoušejte koupel ze dvou litrů teplé vody a několika kapek levandulového oleje, do které nohy ponořte a nechte působit asi deset minut. Jelikož levandule má i zklidňující účinky, dopřávejte si ji zejména večer.

Skvěle funguje i šalvěj, která má antibakteriální a fungicidní vlastnosti a současně snižuje produkci potu. Pro nohy použijte také koupel, kterou připravíte z hrsti šalvějových listů a jednoho litru vody, jež necháte společně povařit.

Na zápach s černým čajem

Účinným prostředkem na potící se a zapáchající nohy je i černý čaj. Důvodem je kyselina tříslová, kterou obsahují čajové lístky. Kromě toho, že zabíjí bakterie, pomáhá i uzavírat póry na kůži. Tak dochází ke snižování pocení. A jak připravit koupel? Ve dvou litrech vody vyvařte tři až pět sáčků černého čaje. Jakmile nálev vychladne, ponořte do něj nohy a nechte působit alespoň deset minut.

Co na závěr?

Myslete na to, že nohy nás celoživotně nosí, proto je důležité o ně pečovat stejně jako o kterýkoli jiný orgán. Až si budete kupovat nové boty, sáhněte po takových, které jsou vyrobené z přírodní kůže. I materiál je totiž důležitým faktorem přispívajícím k tvorbě zápachu a kůže tento problém značně eliminuje.