Na každé negativní situaci je třeba hledat i něco pozitivního. Pokud jde o rozchod, takový přístup vám pomůže zvládnout například právě smutek a prázdnotu nové životní situace. Podívejte se, jaké možnosti se vám otevírají.

Rozchod nikdy není snadný. Jakmile ale překonáte fáze odloučení, zjistíte, že život jde dál a je plný nepředstavitelných možností. I tak je každý nový začátek obtížný, proto je třeba na něm hledat něco pozitivního. „Například těchto pět věcí, které s sebou rozchod přináší,“ říká vztahová koučka Natalia Juarez pro web Psychology Today. Podívejte se, co všechno byste si podle ní měli uvědomit:

1. Jste volní

S vaším starým vztahem zmizí také balast, který jste s sebou možná nosili už roky. Rozchod je tak nový začátek a ideální příležitost konečně udělat pro sebe něco pozitivního, co jste si vždycky přáli, ale kvůli spoustě různých věcí odkládali. Pamatujte si, že být single znamená také neohrožovat vlastní potřeby. Jste svobodní, nezávislí a nikomu se nezodpovídáte.

2. Znovu se poznáte

Není neobvyklé, že se ve vztahu odcizíme nejen svému partnerovi, ale i sobě samým, takže na konci si při pohledu do zrcadla říkáme, kdo vlastně jsme. Pokud jsme se takto ztratili, pak je doba po rozchodu přesně tím pravým časem, abychom se znovu našli. Položte si následující otázky, které vám pomohou se dostat do pozitivního módu: Co mě dělá šťastným? Kým chci být?

3. Co je na rozchodu pozitivního? Větší sebevědomí

Není neobvyklé, že nás rozchod zanechá zničené. „Ve skutečnosti to není rozchod samotný, ale špatné fáze vztahu, které pošlapaly naše sebevědomí,“ říká koučka Natalia Juarez. „Uvědomte si, že procházíte zkušeností, která vás z dlouhodobého hlediska posílí. Načerpáte z ní nové sebevědomí a znovu zjistíte, kdo doopravdy jste. Také se opět naučíte sebelásce. A na tom už je pozitivního dost, nemyslíte?“

4. Zase máte čas na přátele

Vztah není jen o práci, ale také o čase, který jste investovali do svého bývalého partnera. Nově nabyté volno proměňte v něco pozitivního. Místo utápění se ve smutku, raději navštěvujte rodinu a blízké lidi. V porozchodovém období je také vhodná doba na obnovení některých přátelství, na něž vám ve vztahu nezbýval prostor.

5. Co je na tom pozitivního? Konečně budete žít zdravěji

Vždy jste chtěli přestat kouřit, více cvičit nebo jíst zdravěji? Berte rozchod jako nový začátek i po zdravotní stránce. Udělejte něco pozitivního pro své tělo a skoncujte se starými zvyky. Právě nastal čas stát se lepší verzí sebe sama.

6. Vytváříte prostor pro správnou osobu

To, že jste se nedávno rozešli, neznamená, že si už nikdy nikoho nenajdete a budete navždy žít jako single. Takové situace přicházejí obvykle ve chvíli, kdy je vlastně už ani nečekáte. Co vy víte. Třeba vám zítra zkříží cestu spřízněná duše. Dobrá věc na tom je, že do té doby máte dostatek příležitostí udělat pro sebe něco pozitivního. Poznat a pochopit své potřeby a dělat to, co vám přináší radost.

7. Získáte vnitřní klid

Rozchod je spojen s velkou bolestí, takže to zprvu na nic moc pozitivního nevypadá. Jenže divoká jízda emocí na horské dráze brzy skončí a ustoupí vnitřnímu míru, který hojí rány. Věnujte jim potřebný čas. Nakonec se pozitivní fakta objeví sama. Zejména, když rozchod budete brát jako příležitost k novému začátku.