Móda 40+ aneb opravník tradičních módních pravidel

Foto: Svetlana Sokolova, Freepik licence

Ve dvaceti vám myšlenka na čtyřicítku nejspíš ani nepřišla na mysl, protože kdo by se zabýval faktem, že odtud už přece jenom máte blíž do důchodu. Ve čtyřiceti jsou to narozeniny jako každé jiné. Jenom spousta lidí začne řešit, co si můžete dovolit a co už ne. A na jedné z prvních příček je i móda 40+.

Než se ale pustíte do vyřazování oblíbených kousků z šatníku, anebo začnete utrácet jmění za hledání vzhledu se čtyřicítkou na krku, mrkněte na módní pravidla, která říkají, co vše znamená móda 40+. My vám vysvětlíme, že to nebude zas takové drama.

Noste černou, budete vypadat štíhlejší

Není nutné hned adoptovat monochromatický šatník jen proto, že je vám 40+, ani se nemusíte bát toho, že vám jiné barvy přidají kila. Navíc je obecně známo, že nošení pouze černých oděvů může ve skutečnosti ovlivnit váš vzhled tak, jak by se vám zcela určitě nelíbilo. Černá barva na triku či halence, které jsou blízko tváře, totiž ráda přidává roky. Zato doplňkové barvy jako žlutá, smetanová nebo lososová dodají obličeji barvu, takže budete působit svěže a mladistvě.

Móda 40+ velí zakrýt kolena

Proč vyhazovat krátké šaty a sukně jenom proto, že jste překročila čtyřicítku? Pokud se cítíte v kratších oděvech lépe, není důvod, abyste je nemohla nosit dále. Samozřejmě je třeba brát v úvahu i aktuální vzhled vašich končetin. A jistě s námi budou souhlasit i mnozí pánové, že schovávat hezké nohy by byla škoda…

Vyvarujte se oblečení bez rukávů

Léto a občas i začátek podzimu bývají pořádně horké, tak proč byste měla nosit rukávy, díky kterým vám bude horko ještě větší. Jestli jste se svýma rukama spokojená, třeba i proto, že pravidelně cvičíte, byla by škoda výsledek dřiny schovávat. Ale jestli vám svaly na rukách poněkud ochably a nedaří se vám je zpevnit, hledejte horní část oblečení s rozšířenými rukávy. V nich vám nebude teplo a co má zůstat skryto, zůstane.

Nesnažte se vypadat trendy

Co je tohle za nesmysl. Trendovost přece nezná věkové omezení, takže není důvod, proč by móda 40+ měla být zdrženlivější. Zejména, pokud zastáváte jiný názor. Oblečte se tak, jak to bude vyhovovat vám i tvaru vašeho těla. Na druhou stranu je dobré se držet hesla, že méně znamená více. Příliš mnoho trendových kousků vás totiž může nacpat do krabičky čtyřicetiletého diblíka, který je všem spíš pro smích. A do takové škatulky nechce nikdo.

Móda 40+ fandí krátkým vlasům

Tak určitě. Ostatně, krátké vlasy sluší všem věkovým skupinám. To ale neznamená, že byste si měla okamžitě nechat udělat pixie střih jenom proto, že jste překročila čtyřicítku. Pokud máte kvalitní vlasy, klidně si je nechte ještě pár let dlouhé. Nejdůležitější totiž je, aby byly v kondici a zdravé, pak budou vypadat skvěle v jakékoli délce.

Zakryjte šediny

Přirozené šediny se už nějakou dobu hřejí na výsluní. Jestli vám nevadí a jejich odstín ladí s vaším tónem pleti, není důvod, proč byste je měla barvit. Na druhou stranu, jestli se vám líbí jiné barvy vlasů, běžte do nich. Zejména pokud se pak budete cítit lépe.

Nemíchejte tyhle barvy

Hnědá a černá. Kdo tohle vymyslel, ví bůh. Faktem je, že podle nauky o barvách jsou hnědá a černá neutrální barvy a to je důvod, proč je společně nosit lze.
Černá a modrá. A proč ne. Černá a tmavě modrá jsou sice podobné odstíny, ale nejsou si zas až tak podobné, aby nebyl důvod, proč je nepostavit vedle sebe. Jenom si to představte, černá kožená bunda se přece dokonale hodí k modrým indigo džínám a černým botám.
Jasné barvy nebo vzory. To by byla chyba, protože tohle je snadný způsob, jak rozjasnit váš vzhled. Stačí pouze nemíchat neonové barvy nebo na sebe vrstvit zvířecí potisky. Pak už je to zábava, díky které dodáte vašemu stylu zajímavý vzhled.

Móda 40+ staví na základech

Základní plášť, obyčejné bavlněné triko a džíny jsou dobrý stavební kámen stylu každé čtyřicátnice. Ale nebojte se mu dodat šmrnc třeba výšivkou nebo zajímavým potiskem, které prozradí něco víc o vaší osobnosti.

Zapomeňte na tepláky

Někteří lidé namítnou, že móda 40+ zakazuje nošení tepláků na veřejnosti. Jenže, pokud je nosíte správně, budete vypadat lépe a také se tak cítit než někdo, kdo si vezme do města boty na podpatku a v nevyzpytatelném jarním počasí mrzne v sukni a baloňáku.

Nenoste dvojitý denim

Jinými slovy, jako čtyřicítka byste neměla nosit víc jak jeden džínový kousek. My k tomu rozhodně nevidíme důvod, takže se nenechte ochudit o pohodlí a pořiďte si kalhoty a bundu, každé v různém džínovém odstínu. Uvidíte, jak vás tenhle styl omladí.

Móda 40+ je o lichotivém oblečení

Myšlenka „lichotivého“ oblečení je zcela subjektivní – to, co na vás vypadá dobře, nemusí být šálek čaje pro někoho jiného. S ohledem na tento nezpochybnitelný fakt si nenechte diktovat, co byste měla nosit a vybírejte si zásadně to, v čem se budete cítit dobře.

Text: Julie Čermáková
Foto: Svetlana Sokolova, Freepik licence