Lockdown se vrátil a s ním i opětovná ztráta možnosti setkávání s rodinou a přáteli. A řada lidí se znovu potýká s pocity úzkosti, nejistoty a obav z toho, co bude a jak to všechno dopadne.

Podzimní lockdown se od toho jarního ovšem nijak neliší, takže určitě platí, že na místě jsou oblíbené rituály, které nám přinášejí alespoň částečný pocit jistoty v této nejisté době. Nezapomeňte rovněž, že dobrou náladu vyvolává i dobré jídlo a cvičení. A co dalšího můžete v tomto podivném volnu provozovat?

Pracujte na zahradě

A to bez ohledu na počasí. Stále více se totiž ukazuje, že zahrádkaření velmi prospívá našemu duševnímu zdraví. Vědci z Royal College of Physicians došli k závěru, že práce na zahradě může minimalizovat projevy úzkosti a zlepšovat náladu. A to je to, co momentálně potřebujeme všichni.

I když se právě zahrada spíš ukládá k zimnímu spánku a většina květin už odkvetla, ještě stále můžete sekat trávu nebo hrabat listí. A pokud nemáte takovou možnost využijte alespoň balkon nebo si udělejte zahrádku za oknem.

Lockdown v pohybu

Podle několika studií je cvičení skvělé nejenom pro fyzické zdraví, ale současně zlepšuje i psychiku, protože napomáhá proti úzkostem, depresi a špatné náladě. Fakt, že nikam nemůžeme, je skvělou příležitostí k tomu, abychom se naučili více cvičit doma.

Fungovat budou různé protahovací cviky, zkusit můžete online cvičení.

Lockdown využijte ve svůj prospěch. Třeba začněte cvičit.

Home office v pyžamu

Práce z domova v pyžamu může znít jako sen, ale ve skutečnosti negativně ovlivňuje produktivitu, nabourává spánkovou hygienu a narušuje psychickou pohodu. Proto je lepší, když začnete den stejně, jako když se ráno obvykle chystáte do práce. Fakt, že si vyčistíte zuby, obléknete se, učešete, namalujete, totiž zásadně ovlivňuje myšlení a podvědomě vás naladí do pracovního procesu.

Najděte si nové koníčky

Lockdown na jaře ukázal, kolik času navíc máme bez sociálních kontaktů, dojíždění do práce a dalších pochůzek po městě. Pokud jste se na jaře pustili třeba do studia nového jazyka, můžete na nové znalosti teď navázat a prohloubit je.

Anebo si najděte zcela nového koníčka. Chcete proniknout do tajů vaření? Pořiďte si tématické kuchařky staňte se mistry vařečky. Cokoli nového se naučíte, znamená úspěch, navíc vám zabrání přemítat o starostech a obavách ze současné situace.

Šetřete videohovory

Home office vyžaduje občasný kontakt s kolegy a probírání pracovních úkolů. K tomu slouží online porady. Ty ovšem vyžadují přípravu, protože se musíte obléci odpovídajícím způsobem, vybrat si reprezentativní místo a tvářit se profesionálně. A tohle všechno může být svým způsobem vyčerpávající. Proto tento způsob pravidelně střídejte se starým dobrým klasickým telefonováním.

Omezte sledování zpráv

Pandemie vyžaduje dostatek aktuálních informací, abyste věděli, co máte dělat. Jenže příliš mnoho zpráv, zejména těch špatných, negativně ovlivňuje duševní stav. Na novinky si proto stanovte limit. Dívejte se na zprávy maximálně jednou denně. Sledujte média, která nabízejí hodnověrné zdroje.

Text: Julie Čermáková

Foto: Freepik, archiv firem