Letní saláty jsou v tomto období ideální nejenom pro svou čerstvost, ale třeba i proto, že jsou lehké, takže se v horkém létě hodí i jako hlavní chod. Kromě toho chuťově skvěle doplňují grilovaná masa nebo sýry, což bývá i oblíbené pohoštění na zahradních party. Řekneme vám, jak je vylepšit.

Letní saláty skládající se z jednoho druhu zelených listů a pár rajčat bývají tradičním doplňkem menu v řadě rodin. Pravdou ale je, že se takto jednoduchá věc dá připravit ještě lépe. Stačí, když investujete do přípravy obdobného salátu pár minut a trochu ingrediencí navíc. Takové jídlo pak snadno proměníte ve vzrušující chuťový zážitek se zdravými benefity. Nutriční specialistka a lektorka na newyorkské Lehmann College Dina D’Alessandro pro web Eat This nabízí následujících pět tipů, jak salátům dodat švih.

1. Salátový základ

Obvykle používáme pro letní saláty jeden druh této listové zeleniny. Je to škoda, protože jednotlivé varianty mají různé chutě. Nebojte proto smíchat například ledový salát s římským, k rukole přidejte polníček nebo štěrbák. Pohrát si můžete i s barvou a zkombinovat kadeřavé saláty Lollo Roso a Lollo Biondo. Celku dodají nejenom rozdílnou chuť, ale díky typické kadeřavosti i strukturu.

2. Letní saláty potřebují více zeleniny

Nesoustřeďte se pouze na jeden typ zeleniny. Čím více jí do letních salátů přidáte, tím bude výsledek chuťově bohatší. Nebojte se jít do méně obvyklých kombinací a připravit letní saláty s grilovaným lilkem nebo cuketou v hlavní roli. Možná by vás to ani nenapadlo, protože tento typ brambor nepoužíváte ani v teplé kuchyni, ale extra chuť dodají salátům i pečené batáty.

3. Myslete na bílkoviny

Jestliže podáváte letní saláty jako hlavní jídlo, přidejte k nim také maso. Ideálně drůbeží, tuňáka, hovězí nebo krevety. Tak totiž přijmete s vitamíny a minerály i bílkoviny, které jsou důležité pro správné fungování organismu. Maso je vhodné nakrájet na proužky, aby se lépe obalilo v zálivce a samozřejmě se dalo i snáz nabírat.

4. Letní saláty dochutíte ořechy a semínky

Pokud máte rádi ořechy a nejste na ně alergičtí, určitě s nimi při přípravě salátů počítejte. Nejenom, že báječně voní, ale ještě dodají specifickou chuť a s ní zdravé tuky a extra porci bílkovin. Co se hodí? Kromě tradičních vlašských ořechů můžete zkusit i mandle, kešu nebo pistácie. Ze semínek jsou oblíbená slunečnicová, konopná, dýňová, chia nebo lněná.

5. Drobné hříchy

K příkladnému základnímu složení se nebojte přidat i pár drobných hříchů. Letní saláty skvěle doplní třeba na tvrdo uvařená vejce, kvalitní sýry, ideálně tvrdé, a zajímavou chuť udělá i pečená quinoa. Mimochodem, jaký by to byl salát bez pár plátků česnekové bagety. A pokud se chcete více držet zdravého základu, sáhněte po celozrnném pečivu. Dochucovadla vybírejte bez cukru, pokud máte rádi sladkokyselý dresing, k octu přidejte med nebo javorový sirup.