Květinou dubna jsou tulipány. Jak je udržet dlouho čerstvé?

Foto: Suju-foto, Pixabay licence

Tulipány jsou nepopiratelní poslové jara. Jejich křehkou krásu a nespočet různých barev obdivujeme v zahradách a rádi si je kupujeme i domů. A tady často narážíme na problém, protože řezané tulipány rychle vadnou. Existuje ovšem pár triků, které jim prodlouží život.

Když vám někdo věnuje červené tulipány, v květomluvě tak vyjadřuje lásku. Bílé tulipány pro změnu představují důstojnost a odpuštění a žluté zase životadárné slunce a radost. Abychom si ale mohli tyto nádherné jarní květiny dlouho užívat ve váze, je potřeba jim věnovat více pozornosti.

Tulipány potřebují čistou vodu

Jelikož jsou tyto květiny křehké, potřebují čistou vodu. Postačí čerstvá z kohoutku, která neobsahuje žádné bakterie, jež by napadaly stonky. Pozor ale na to, že i taková voda se časem kazí. Proto je vhodné ji měnit denně. Takto vydrží čerstvé přibližně šest dní. Po týdnu už je ale nutné je vyhodit.

Zkusíte to s hnojivem?

Při koupi kytice tulipánů dostanete v květinářství obvykle i sypké hnojivo v pytlíku. Pokud nemáte vlastní, určitě ho použijte. Lepší je ale tekuté, kdy se přibližně půlka víčka dává na litr vody. Tulipány se vám za vysoký obsah živin poděkují přibližně devítidenní slušnou kondicí. Zajímavé je, že v takové vodě se téměř nevyskytují bakterie, které by negativně působily na stonky a tím i celou květinu.

Trik s cukrem

Pokud nemáte hnojivo, zkuste do vázy vsypat dvě kávové lžičky cukru. Ten totiž dodává květinám energii, takže tulipány budou vypadat asi tak pět dní jako čerstvé. Problém je ale v tom, že se takto do vody dostávají i bakterie. Proto je vhodné ji každý den měnit.

Tulipány milují měď

I když se to může zdát divné, hoďte do vázy s tulipány pár kovových desetikorun. Trik je v tom, že součástí mincí je měď, která funguje proti bakteriím a fungicidům. Tak ochráníte květiny před napadením, takže vydrží ve váze až devět dní.

Text: Martina Hálková
Foto: Suju-foto, Pixabay licence