Cvičení neslouží pouze k tomu, abyste zhubli. Má pro lidské tělo podstatně důležitější přínos. Problém je, že lidé si automaticky spojují pohyb s úbytkem hmotnosti. A to je špatně, protože hubnutí je pouze vedlejší efekt sportu.

„Vnímat cvičení jako prostředek hubnutí je recept na katastrofu,“ říká newyorkská psycholožka Juhee Jhalani. Jak dodává, taková představa jde ruku v ruce s velkým tlakem a nerealistickými očekáváními, která doslova devastují naši duševní pohodu. Další problém tkví v tom, že jakmile dosáhnete váhového cíle, ztratíte důvod, proč byste měli dál cvičit. Přitom existují mnohem lepší motivace ke cvičení, které nemají s hubnutím nic společného.

Sport uvolňuje a snižuje stres

Sport po dlouhém dni v práci může zpočátku znít poměrně odstrašujícím způsobem, ale pravdou je, že poskytne tělu i mysli příjemnou relaxaci. Jde totiž o to, že fyzická aktivita podporuje uvolňování endorfinů, což jsou hormony, které zajišťují pozitivní náladu a snižují vnímání bolesti. Cvičením si navíc vyčistíte hlavu a můžete dokonale vypnout. Je to čas, kdy děláte něco dobrého pro sebe, tedy mysl a tělo.

Cvičení zlepšuje spánek

Ti, kteří sportují pravidelně, mají lepší kvalitu spánku. Tenhle fakt prokázali vědci v řadě studií, včetně té, kterou společně provedli výzkumníci z Oregonské státní univerzity a univerzity Bellarmine. Vyšetřili více než 2 600 mužů a žen ve věku 18 až 85 let, přičemž ti, kteří cvičili alespoň dvě a půl hodiny týdně, dokázali zvýšit počet lehkých a hlubokých spánkových fází. Zkuste si po dnech cvičení zapisovat údaje ke spánku, snáz pak poznáte, jak fyzická aktivita zlepšuje vaše spaní.

Lepší celkové zdraví

Když se podíváme na výhody cvičení, hubnutí je opravdu jen špičkou ledovce. Mnohem důležitější je skutečnost, že cvičení minimalizuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých onkologických onemocnění. Vlastně se ta dá říci, že přispívá k delšímu životu. Cvičení také působí jako antidepresivum, zlepšuje hustotu kostí a dokonce posiluje paměť.

Dá se zhubnout bez sportu?

Pokud chcete zhubnout, nemusíte trávit hodiny poskakováním v tělocvičně. Říká se, že 70 procent úspěchu při hubnutí představuje zdravá strava, 30 procent „má na svědomí“ lehké cvičení. Dieta proto může fungovat i bez pohybu. Pravdou ale je, že cvičení urychluje úspěch.

Text: Martina Hálková
Foto: Racool studio, Freepik.com