Katalytická lampa spatřila světlo světa na konci 19. století v Paříži. Vyrobil ji jistý lékárník, protože prvotně měla sloužit výhradně k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích. Údajně totiž likvidovala nebezpečné mikroby, bakterie, viry i nežádoucí zápach. O pár let později dokonce začala i vonět.

Je všeobecně známo, že správně vybrané vůně uleví nejenom po stránce psychické, ale i fyzické. Takže proč si doma nevyrobit příjemnou, a k tomu ještě voňavou atmosféru.

Katalytická lampa nehoří

Přesněji řečeno, princip katalytické lampy spočívá v „hoření bez plamene“. Katalytická reakce začíná zapálením lampy a následným uhašením. Proces ovšem dál pokračuje i bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivých látek do ovzduší. Naopak se vzduch čistí od různých nežádoucích pachů jako je cigaretový kouř, psi, kočky, ale také třeba pachy vznikající při vaření.

Katalytická lampa s kořeněnou vůní poskytne útulnou podzimní atmosféru. Koupíte ZDE.

Katalytický proces

Základ každé lampy tvoří speciální keramický hořák s bavlněným knotem, který do sebe nasává vonnou esenci a dál ji vede k hořáku. Nejprve tedy zapálíte hořák, plamen po cca dvou až třech minutách uhasíte. Dál pokračuje katalytická reakce, v jejímž procesu dochází k postupnému uvolňování molekul neutralizujících nežádoucí pachy a bakterie. Současně se uvolňuje i vonná esence. Ta se ovšem nespaluje, ale odpařuje.

Katalytická lampa plná svěžích tónů citrusů, plumérie a dalších nádherných vůní. Najdete ZDE.

Jak vybrat tu nejlepší

Katalytickou lampu můžete vybírat podle vzhledu. Existují varianty připomínající orientální Aladinovy lampy, ale i takové, které stojí na kvalitní práci sklářů. Hodí se do tradičního i moderního interiéru, svým designovým vzhledem umí na sebe strhnout pozornost.

Až budete vybírat vůni do katalytické lampy, myslete na to, co by ve vás měla vyvolat. Jde o to, že vůně vás může povzbudit, ale také přinést relaxaci a pohodu. Vůní můžete navodit atmosféru podzimu i blížícího se adventního a později vánočního času.

Text: Komerční prezentace
Foto: Ashleigh & Burwood, Notino