Kaše, míchaná vejce, palačinky. I tak může vypadat menu pro teplou snídani, která má v nadcházejícím ročním období zásadní benefit. Podporuje vaše zdraví. A to hned čtyřikrát. Podívejte se, jak může pozitivně ovlivnit váš organismus.

Patříte k lidem, kteří si ráno rádi dají müsli s mlékem nebo jogurtem? Anebo si raději připravíte obložený chléb se šunkou, sýrem a zelenou? Nic proti tomu. Jenže daleko větší laskavost uděláte svému zdraví, když si místo toho dáte raději teplou snídani. Nutriční terapeutka Anne Danahy pro web Cravin Something Healthy vysvětluje, proč to tak je:

1. Pokud si dáte teplou snídani, ulevíte trávení

Vařením nebo ohřátím snídaně ulevíte trávení, protože teplá jídla jsou mnohem lépe stravitelná než studená a syrová. Vlastně mu tak usnadníte velkou část práce. Ve srovnání s cereáliemi zalitými mlékem nebo doplněnými jogurtem nemusí trávení vydávat pro zažívací potřeby tolik energie. A to je po ránu značně příznivý efekt na náš organismus.

2. Teplou snídaní posílíte imunitní systém

Tento bod úzce souvisí s předcházejícím. Jelikož trávicí trakt nemusí běžet na plné obrátky, aby zpracoval teplou snídani, má více času na další úkoly. Například se může věnovat imunitnímu systému, který se z velké části nachází ve střevech. Když si dáte na začátku dne chutnou teplou snídani, můžete tak dlouhodobě posílit svůj imunitní systém.

3. Sledujte vaše vnitřní hodiny

Bez ohledu na to, zda hledáte odpovědi ve starověkém indickém učení o zdraví ajurvédě nebo v tradiční čínské medicíně (TČM) – v tomto případě oba systémy říkají totéž: Teplou snídaní podle vnitřních hodin ideálně podpoříte celý organismus.

V ájurvédě ránu vládne dóša Kapha, tedy energetický typ, který je poměrně pomalý. To také znamená, že vaše trávení nemá po ránu tolik síly a může tedy snadněji zpracovat něco teplého. Podle TČM je ráno čas sleziny. Ta je zase spjata s plícemi, které můžete posílit, když si pro teplou snídani naložíte do misky vlažnou cereální kaši.

4. Chrání vás před chutí na jídlo

Když už mluvíme o TČM, pokud si dáte teplou snídani, budete pravděpodobně během dne dokonce méně hladoví a budete mít menší chuť na svačinu a všelijaké další občerstvení. S teplou snídaní tak posilujete slezinu a její energetické zásoby.

Tipy a nápady na teplou snídani

Kaše

Máte rádi ovesné vločky? Pak je pro vás ovesná kaše ideální pro skvělou teplou snídani. Její příprava není nijak složitá. Stačí, když uvaříte obilné vločky s přísadami a kořením podle vašeho výběru v trošce vody v hrnci. K ní do misky přidejte ovoce, ořechy a špetku skořice. Tu můžete nahradit kořením kurkuma, které má protizánětlivé účinky a posiluje imunitní systém.

Míchaná vejce nebo palačinky

S míchanými vejci dodáte tělu dostatek živin. Zkuste k nim přidat nadrobno nakrájenou šunku, bylinky nebo najemno uvařenou zeleninu. Další variantu pro teplou snídani představují palačinky. Udělejte je z celozrnné mouky, natřete kvalitním jogurtem a přidejte ovoce.

Toast

Je pro vás krajíc chleba po ránu zásadní? Pak si na teplou snídani připravte toast. Samozřejmě ideálně z celozrnného chleba. Pokud pospícháte, stačí ho natřít marmeládou bez cukru, když máte víc času, obložit sýrem, šunkou nebo volským okem. Záleží jenom na vás. I když toast nemá takové výživové hodnoty jako ovesná kaše, je teplý a lépe stravitelný než klasický krajíc chleba.