Léto ještě ani pořádně nezačalo a bydlení se stává vzhledem k venkovním tropickým teplotám téměř neobyvatelné. Existuje ale pár tipů a triků, které pomohou ochladit byt i bez klimatizace.

Letní období má spoustu pozitiv a jednu zásadní nevýhodu. Kromě teplého venkovního vzduchu dokáže pořádně rozpálit i vzduch v bytě, kde pak bývá poměrně nedýchatelno a v podkrovních prostorech ještě hůř. Jak tedy ochladit byt snadno a hlavně rychle?

Ochladit byt pomůže ventilátor

Ventilátor je takový menší bráška klimatizačního systému. Vzduch sám o sobě sice neumí ochladit, ale má stejný účinek jako vítr, který umožňuje odpařování potu na pokožce a tím zchlazuje tělo.

Tip: Nemiřte ventilátorem přímo na obličej nebo krk, protože tak dochází k vysušování a tím i podráždění sliznic. Lepší je nasměrovat tah vzduchu na horní část těla.

Nestačí vám ventilátor? Vyrobte si vlastní klimatizační jednotku

Nic na tom totiž není. Vezměte ručník, navlhčete ho studenou vodou a pověste na židli s otevřeným opěradlem nebo na sušák na prádlo. Před něj postavte ventilátor. Taková DIY klimatizace zabije dvě mouchy jednou ranou. Nejenom, že ušetří peníze za profi klimatizaci, ale ještě dokáže ochladit byt o několik stupňů.

Ochladit byt můžete i vhodným větráním

To věděly už naše babičky, že v horkých letních dnech musí okna zůstat během dne zavřená. Brzy ráno je otevřete a pořádně vyvětrejte. Do bytu se dostane čerstvý chladný ranní vzduch, který místnost udrží alespoň nějakou dobu při rozumné teplotě. Samozřejmě za předpokladu, že okna po pár minutách zavřete.

Tip: Ráno otevřete nejenom okna, ale i skříně, jelikož i v nich se hromadí teplo, které se pak postupně uvolňuje do místnosti.

Nezapomeňte na stínící techniku

Při vysokých teplotách je třeba izolovat byt od vnějšího světa. Pokud tedy chcete, aby v místnostech nebylo takové horko. Proto po vyvětrání nejenom zavřete okna, ale také zatáhněte rolety nebo žaluzie. Máte-li balkon, vyplatí se pořídit markýzu a tu rovněž zatáhnout. Dobře poslouží i slunečník.

Nenechávejte elektroniku v pohotovostním režimu

Všechna elektronická zařízení produkují v  pohotovostním režimu teplo. Proto je zejména v malé místnosti televizor nebo kávovar dalším zdrojem tepla. Chytrou investicí tak bude několikanásobná zástrčka se spínačem, kterým lze vypnout  napájení.

Ochladit byt umí i rostliny

Tohle je pravděpodobně nejpříjemnější trik, jak trochu ochladit byt. Přidejte do každé místnosti pokojové rostliny. Nejen, že vypadají hezky, ale také filtrují znečišťující látky ze vzduchu a a příznivě ovlivňují klima. Je obecně známo, čtvrti ve velkých městech, kde je spousta stromů, jsou chladnější. Takto můžete využít sílu přírody i doma.

Oblékněte interiér do letního

Všechno, co nám v zimě dodává útulný a hřejivý pocit, nevyhovuje letním teplotám. Ovčí kůže, načechrané polštáře a koberce s vysokým vlasem hromadí teplo, které postupně uvolňují zpět do místnosti. Při vysokých teplotách byste proto měli tyto dekorativní části schovat na zimní období.

Před spaním

Osprchujte se, ovšem nikoli ledovou, ale vlažnou vodou. Tak se totiž nezačnete rychle znovu potit. Na spaní si vybírejte přírodní materiály jako je bavlna, len nebo hedvábí, které odvádějí teplo a absorbují pot.

Tip: Existují speciální letní pokrývky, ale dobře poslouží i obyčejný bavlněný povlak na peřinu.