Cítit se lépe chce každý z nás. Bez ohledu na vaši aktuální situaci, vždycky můžete udělat něco proto, aby váš den byl hezčí a pohodovější. Někdy totiž stačí se jenom zamyslet nad přístupem k životu. Co se třeba podívat na některé věci jinak, anebo je úplně vypustit z mysli. A které to jsou?

Někdy se zacyklíme v chování, které nám nedovoluje se uvolnit, ale naopak nás neustále drží v napětí a obavách z toho co je a bude. Abychom se mohli cítit lépe, stačí jediné, změnit přístup k věcem, které nám nepřinášejí kýžený klid.

1. Přestaňte si stěžovat a budete se cítit lépe

To neznamená, že byste si měli dát všechno líbit. Jenom je třeba si uvědomit, že to je váš život. Vy jste pánem situace a můžete negativní věci kolem sebe změnit. Možná to nepůjde ze dne na den, ale uleví se vám už ve chvíli, kdy konečně přestanete nadávat, jak je život nespravedlivý, ale začnete dělat všechno proto, aby vůči vám alespoň trochu byl.

2. Neříkejte, že něco nezvládnete

Už roky si říkáte, že nejste dost dobří na to, abyste úspěšně zahájili vlastní podnikání? Že nemáte dostatečnou kvalifikaci na to či ono? Že si nedokážete udržet vztah? Jakmile vás takové myšlenky začnou trápit, řekněte nahlas STOP a udělejte pravý opak. Když se přestanete mentálně omezovat, budete se rozhodně cítit lépe.

3. Neobviňujte ostatní

Ono je to pohodlné svést neúspěch na druhé, kteří vám radili to, či ono. Jenže zapomínáte na jednu věc, konečné rozhodnutí je vždycky na vás. Tím, že se odpovědnost za prohru snažíte hodit na někoho jiného, rozhodně nehrajete fér. Život se skládá z vítězství i proher. Nikdo neříká, že když si přiznáte, že jste prohráli, budete se cítit lépe, ale bude to rozhodně lepší než obviňovat druhé.

4. Nesnažte se vše ovládat

Nikdy nemůžete mít věci plně pod kontrolou. Neovlivníte to, že se z nebe spustí nečekaná bouřka, takže před důležitou poradou pořádně zmoknete, že vaše dítě nepůjde na vysokou, protože se chce živit rukama a rozhodně se vás nebude ptát, jestli může, ani třeba fakt, že se vaše sedmdesátiletá matka hodlá vydat na cestu kolem světa. Přijměte skutečnost, že nejste pány světa a nechte věci plynout. Nikde totiž není psáno, že dítko své plány nakonec nepřehodnotí, maminka se zalekne lidožroutů, takže nakonec skončí na chatě a vy si vzpomenete, že máte v tašce deštník. Když se přestanete nervovat věcmi, které stejně nemůžete tak úplně ovlivnit, budete se rozhodně cítit lépe a uleví se vám.

5. Nepředvádějte se za každou cenu

Na lidi, tedy na ty správné, nezapůsobíte značkovými hadříky, výší konta nebo exotickou dovolenou. Nejlepší dojem uděláte příjemným vystupováním, zájmem o druhé, upřímností. Nemá smysl přehnaně se chlubit úspěchy. Pokud jsou významné, vaše okolí se o nich zcela určitě dozví.

Text: Martina Hálková
Foto: LookStudio, Freepik licence