Své slabší já se občas snažíme přeprat všichni. Prvotní nadšení z různých věcí opadne a my se musíme hodně přemáhat, abychom dál pokračovali třeba v hubnutí, studiu cizích jazyků nebo nějakém koníčku. Co tedy udělat proto, aby nás tento fenomén nedostal?

Kdy jste naposledy narazili na své vnitřní slabší já? Při sportu? Při poslední túře v horách? Když vás napadlo, a dál už ani krok? Naše vnitřní slabší já má mnoho jmen: nedostatek motivace, nedostatek disciplíny nebo slabá vůle jsou jen některá z nich. Podívejte se, co doporučuje psycholožka Holly Parker pro web Psychology Today.

Přijměte odpovědnost

Nenechte své vnitřní slabší já, aby převzalo kontrolu bez boje. Řekněte si: Je to můj život. Nehledejte výmluvy, proč dnes zase není ten správný den, ale přijměte zodpovědnost a nezapomeňte, vy jste šéf a vy rozhodujete o tom, co bude. Nikoli vaše slabší já.

Definujte své cíle

Jedním z důvodů, proč má naše slabší já nad námi tak značnou moc, je to, že díky náročnému vzestupu zapomínáme, jaké byly naše cíle na začátku. Vždy mějte své cíle na paměti a pravidelně si je opakujte. S tím vám mohou pomoci metody vizualizace nebo následující tip.

Zaměřte se na užitečnost

Bez ohledu na to, jak jste ambiciózní, ne všechno, co jste si předsevzali, vyjde. A vaše slabší já v tom bude nevinně. Zásadní je, jak si stanovíte cíle. Zejména v případě kariéry většina lidí vsadí na čísla: povýšení za 3 roky, dosažení o 30 procent vyššího platu… Může to samozřejmě pomoci zorientovat se v pevných bodech a hlavně na začátku jsou konkrétní mety dostatečně motivující. Jenže současně je na vás vyvíjen velký tlak a může být frustrující, pokud věci nejdou podle plánu. To, co neberete v úvahu, je pozadí vašich cílů.

Co od cíle očekáváte

Zeptejte se sami sebe, proč sledujete tento cíl a co od něj očekáváte. Zásadní jsou osobní důvody. Když uvažujete o vyšší pozici v zaměstnání, důvodem může být například to, že získáte větší vliv a chcete přispět více svými vlastními nápady. Je tedy lepší zamyslet se nad plány, než se soustředit na čísla a data. Přestože tento proces může trvat déle, užijete si ho více a budete méně ve stresu, že vás vaše slabší já zase přemohlo.

Začněte hned

Vždy jste chtěli jíst zdravěji nebo vést aktivnější životní styl? Začněte ještě dnes! S každou přestávkou totiž dáváme svému slabšímu já o krůček větší moc nad námi. Představte si proto zásadní otázku: Pustíte se do budování cílů až zítra nebo dnes je ten den, kdy si začnete plnit sny? Rozhodnutí je na vás.

Odměňte se

Buďte ke svému tělu hodní. I v té největší vůli se ukážou limity, kam tělo už prostě nemůže. Místo vzteku nebo dokonce pocitu viny se k sobě chovejte s láskou a buďte hrdí na to, co každý den pro sebe děláte.

Slabší já vyžaduje statečnost

Překonání slabšího já vyžaduje velkou dávku odvahy opustit svou komfortní zónu. Odvažte se udělat první krok a neskloňte hlavu u první překážky, bez ohledu na to, jak se to může zdát nepřekonatelné, bez ohledu na to, jak je hora nedobytná. Místo toho si řekněte: Právě teď!Slibujeme, že výhled z vrcholu bude nádherný.