Jak poznat energetického upíra a ubránit se mu

Foto: Katemangostar, Freepik.com

Bojíte se upírů? Pokud ne, měli byste svůj postoj přehodnotit. Nemáme totiž na mysli výplod fantazie spisovatele Brama Stokera, obávaného Drakulu, ale jedince, jež z vás místo krve vysaje energii. Ne nadarmo se mu proto říká energetický upír.

Existují lidé, v jejichž společnosti se budete cítit dobře, a pak tací, ze kterých vás už po chvíli rozbolí hlava a nálada, stejně jako energie, vám klesne na bod mrazu. Nejenom tohle dokáže energetický upír, který se skrývá v následujících třech typech lidí:

1. Manipulátor

Pokud by manipulátor musel popsat sám sebe, udělal by to přibližně těmito slovy. Nesobecký, empatický a až příliš dobrý pro tento svět. Jenže za fasádou Matky Terezy se skrývá loutkář, který své okolí dokonale vodí na provázku. Díky chytrým krokům a letmým komentářům o sobě nebo o někom jiném se manipulátorovi podaří dosáhnout toho, abyste přesně věděli, co od něj máte očekávat a on tak nevypadl z role přátelského a nápomocného člověka. Do nepříjemné polohy vás vůči němu dostane i jeho občasná mini laskavost, díky níž vámi tenhle energetický upír pohodlně manipuluje.

Proč si to necháme líbit?

Fakt, že si takové manipulativní jednání necháváme neustále líbit, lze vysvětlit celkem snadno. Lidé rádi patří do nějaké skupiny. Aby si v ní zajistili přežití, nechtějí lézt na nervy ostatním členům, takže jim pomáhají i za cenu skřípění zubů. A energetický upír manipulátor toho rád zneužívá.

Jak se zbavit energetického upíra?

V ideálním případě je nejlepší si udržet odstup a na všechny jeho požadavky si připravit jasné a neprůstřelné argumenty, proč nejde to, či ono. Pak vám nezbývá než doufat, že tenhle energetický upír za a, odejde z práce; za b, bude vyhozen; za c, najde si jinou oběť.

2. I chronický zoufalec je energetický upír

Chronicky zoufalý člověk nemá žádné aktuální potíže. On sám se totiž skládá z ohromného množství neustálých problémů. K vaší smůle se pořád obrací s radou o pomoc na vás, dělá si z vás vrbu, rameno, na kterém se šestkrát denně potřebuje vyplakat. Ve své smutné potřebě od vás vždy chce radu, útočiště a soucit. Problém je, že vás energetický upír – zoufalec často stáhne do stejné situace. Najednou se na svět začnete dívat také negativně a vaším „kamarádem“ se stane stres.

Proč si to necháme líbit?

Protože se taková negativní situace rozvine vlastně poměrně nenápadně, až zákeřně. Navíc, kdo by rád nepomohl bližnímu. Dokud si neuvědomíme, že dotyčný zoufalec je NEUSTÁLE zoufalý, budeme se v jeho problémech plácat s ním.

Jak se zbavit energetického upíra?

Místo, abyste ho nechali se vám po sté vyplakat na rameni, nabídněte mu řešení jeho problémů. Pokud si na tomto postoji budete trvat, stanete se pro zoufalého energetického upíra nezajímaví, protože on řešení rozhodně nehledá.

3. Energetický upír jako nenápadný žadatel

Neustále po vás něco chce. Jdete si v práci uvařit kafe, už křičí, ať mu taky uděláte. Jeho děti potřebují vysvětlit školní látku, požádá vás, protože vy jste v tomto ohledu dobří. Energetický upír žadatel jede na dovolenou a přijde si půjčit kolo, i když netrpí finanční nouzí, takže si může pořídit vlastní. Na námitku, že ho potřebujete také, reaguje slovy, jsem přece tvůj nejlepší kámoš/ka, nemůžeš mě nechat ve štychu. Časem se jeho nároky stupňují do té míry, že už mu zkrátka nemůžete pokaždé vyhovět, i když byste třeba chtěli. Nakonec vám zbude jen pocit, jak špatní jste.

Proč to necháme líbit?

S takovým jednáním se setkávají zejména lidé, kteří jsou zranitelní a vyhýbají se konfrontaci. Dotyčný energetický upír pak zkouší, co všechno si může dovolit a kde jsou vaše hranice.

Jak se ho zbavíte? Energetický upír vyžaduje konflikt

I přesto, že se bojíte konfliktů, jinak se takového člověka nezbavíte. Uvědomte si, že bez něj bude váš život mnohem jednodušší. Žadatel rád hraje na city a kamarádství, ale nic z toho neopětuje, a když, tak v minimální míře, kterou vám při jeho další potřebě otluče o hlavu. Takže mu hezky od plic řekněte, co si o něm myslíte a oznamte konec zneužívání. Energetický upír sice bude prskat, ale vám se pořádně uleví.

Text: Martina Hálková
Foto: Katemangostar, Freepik.com