Pečovat o sebe by se mělo stát součástí každodenní pravidelné hygieny. Pokud totiž nebudete věnovat dostatek pozornosti vlastním potřebám, může to časem negativně ovlivnit vaši psychickou pohodu. A to nechce nikdo. Co s tím?

Co si představujete pod pojmem pečovat o sebe? Návštěvy kosmetického salónu, drahé lekce jógy nebo dovolenou v exotice? To ale není tak docela správná definice. Kromě dopřávání si různých radostí totiž tento termín zahrnuje i vymezení se vůči situacím nebo lidem, kteří nám nějakým způsobem ubližují. Péče o sebe totiž není úkol ale způsob života. Pokud ho implementujete správně, zajistí vám potřebnou životní rovnováhu.

Co se stane, když o sebe nebudete pečovat?

Upřednostnit potřeby druhých je sice chvályhodné, ale nic se nemá přehánět. Není nic na tom, když jeden večer vyslechnete kamarádku, která se právě rozešla s partnerem, přišla o práci a bůhvíco dalšího. Můžete samozřejmě vyhovět i kolegyni a pomoci jí po práci s úkolem, se kterým si neví rady. Ale pokud se takových proseb nashromáždí více, časem si taky nemusíte vzpomenout, kdy jste měla naposledy chvilku volna.

Podobná dlouhodobější situace vás pak zvolna překlápí do stavu podrážděnosti, ztráty energie a vyčerpání, což se podepisuje i na fyzickém zdraví. A pokud se vyčerpáte emočně, fyzicky i psychicky, může to dokonce vést k vyhoření nebo depresi. Podívejte se, jak se dá o sebe lépe pečovat:

Udělejte si čas pro sebe

To se snadno řekne, ale hůře dělá. Zejména, když toho máme hodně. A jak to je, když si čas přece jenom najdete? Snažíte se o sebe pečovat? Pokud vám zatím tenhle detail uniká a neumíte si ho naplánovat, zkuste to takto: vezměte kalendář a zapište do něj na každý den v pracovním týdnu půl hodiny pro sebe a na víkend hodinu. A máte to černé na bílém – schůzka se sebou, kterou nelze odložit.

Co během té doby uděláte, je zcela na vás. Ať už si připravíte horkou koupel, budete číst oblíbenou knihu nebo jen tak zírat do stropu.

Pečovat o sebe znamená pravidelně odkládat mobil

V rámci péče o sebe potřebujete prostor pro myšlenky a osvobození od rušivých vlivů každodenního života. A teď si přiznejte, jak často se vám stane, že ležíte ráno v posteli a nejdřív procházíte sociální sítě? Jenže upínání pozornosti na životy jiných, často neznámých lidí dlouhodobě negativně působí na psychiku. Svá přání a představy si tak vlastně vytváříme pouze na základě srovnání. Nemluvě o závislosti, která z takového chování vyvstává.

Místo toho, abyste se soustředili na svět, který je daleko od vaší reality, poslouchejte častěji to, co se ve vás děje. Mobil proto raději nechte v jiné místnosti a nastavte si budík. Získaný čas můžete využít k ranní meditaci, pár stránkám z oblíbené knihy, anebo přitulení k partnerovi. I ležením v posteli totiž o sebe můžete pečovat. Tedy dokud soustředíte své vědomí na sebe.

Říkejte častěji ne

Jedním z důvodů, proč máte málo času pro sebe, je určitě i to, že na všechno neustále říkáte ano. Nedivte se, že se na vás ostatní stále více obracejí s prosbou o pomoc a pravidelně vás zasypávají svými problémy a úkoly, protože vy je určitě nenecháte ve štychu. Dovolte si říci ne věcem, do kterých se vám nechce, za které nedostáváte zaplaceno nebo kvůli kterým musíte zrušit svůj volný čas.

Dobrým důvodem, proč hlasovat proti, je i nedostatek emoční kapacity. Zpočátku se vám NE bude nejspíš říkat těžce kvůli obavám ze zklamání blízkých lidí. Brzy si ale všimnete, že čím častěji budete říkat ne věcem, které vás obírají o energii, tím více energie budete mít na věci, kterým rádi řeknete ano.

Pečovat o sebe znamená plnit úkoly

Jak již bylo řečeno, péče o sebe je práce a někdy nejen v přeneseném smyslu slova. Proto průběžně řešte nepříjemné úkoly, jako je organizace dokumentů, úklid bytu nebo návštěva lékaře, které odkládáte už týdny. I když se do seznamu povinností musíte nutit, pokud si úkoly dobře naplánujete a budete je pravidelně plnit, zabráníte tomu, aby někdy přišla chvíle, kdy se pod jejich návalem zhroutíte. 

Jezte pravidelně a vyváženě

Pečovat o sebe můžete i vyváženou stravou. A vyvážená znamená spoustu živin a vitamínů, ale také jídlo, které máte rádi, protože i to duše občas potřebuje. Platí ale, že pizzu nebo čokoládu byste si neměli dávat z pohodlí nebo lenosti, protože se z toho rychle může stát zvyk, který vás bude obírat o energii.

Jestli například nemáte v práci čas na pořádný oběd, stačí, když k večeři připravíte o porci navíc, kterou si druhý den můžete vzít do práce a máte po starostech se sháněním kvalitního jídla.

Pečovat o sebe stojí za to

Abyste mohli implementovat všechny výše uvedené body, musíte jim věnovat čas a úsilí. Jedním z důvodů, proč mají ostatní ve vašem životě často přednost je to, že kladete jejich dobro před své. Ano, můžete jim pomáhat, ale nikoli výlučně. Vaše pohoda, vaše pocity a vaše potřeby jsou totiž stejně důležité jako pohoda vašich blízkých. Pokud budete dobře pečovat o sebe, můžete pečovat i o ně.