Vnitřní klid je životní výhra. Řada lidí ovšem namítne, jak moc je v dnešní době složité takového rozpoložení dosáhnout. Přitom stačí pár jednoduchých kroků, které nám pomohou snížit negativní vlivy a naopak posílit prvky pohody.

Vychýlit z rovnováhy a rozbít vnitřní klid jednoznačně dokáže každodenní stres. Zbavit se ho zcela není tak snadné. Můžete se ovšem proti němu obrnit následujícími kroky, které vám pomohou neztratit hlavu a neutopit se v problémech světa i vaší duše.

Vnitřní klid vám berou zloději energie

Všichni je známe. Kolegyně z kanceláře, která si věčně na všechno a na všechny stěžuje. Kamarádka, která začíná hovor slovy – jak se máš – a následně spustí půlhodinový monolog na téma ona. Přitom jí ani nedojde, že vám nedala šanci na odpověď. Anebo vaše tchýně, která vám neustále vyčítá, co všechno pro vás udělala a vy na ni kašlete. Nemusíme dodávat, že to není pravda. Chcete si zachovat vnitřní klid? Pak se takovým lidem bez milosti vyhýbejte. Místo toho se obklopte jedinci, kteří vás inspirují a je vám s nimi dobře.

Nenesete zodpovědnost za utrpení světa

Jsou věci, které můžete aktivně ovlivnit, ale rozhodně nedokážete zachránit všechny, kteří to potřebují. Stejně tak nedokážete každému udělat radost. Pro váš vnitřní klid se snažte učinit pro různé situace i lidi maximum, ale přijměte fakt, že utrpení světa neleží na vašich bedrech.

Přestaňte se honit za úspěchem

Ten vám totiž štěstí nepřinese. Co ale můžete pro vnitřní klid udělat, je důsledné budování spokojenosti a pohody.

Vyjděte z komfortní zóny

Lidé často dělají to, co znají a umí. Dále se ale už nerozvíjejí. Jenže stanovování cílů je pro vnitřní klid důležité. Jde o to, že když zvládáme výzvy, získáváme větší sebedůvěru. Budoucnosti pak čelíme sebevědoměji a hlavně uvolněněji.

Vnitřní klid si můžete nastavit jen vy sami

Možnost ovlivňovat vlastní život a schopnost se samostatně rozhodovat v nás podporuje pozitivní vztah k budoucnosti. Pokud věříme, že jsme vydáni na milost a nemilost svému osudu, vede nás to k větší nespokojenosti. Vnitřní pohoda a uspokojení přijdou, jen když věříme sami v sebe.

Nesnažte se zapůsobit na ostatní

To, co si o vás myslí ostatní, stejně neovlivníte. Neexistuje člověk ten, aby se zavděčil lidem všem, praví známé přísloví. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, kolik v tom je pravdy. Zbavte se nutkavých myšlenek na to, co si o vás říkají druzí a marné snahy vylepšovat svůj obraz. Místo toho naslouchejte vlastním pocitům. I tak v sobě nastolíte vnitřní klid.

Nikdo není dokonalý

Občas nám komplikuje život perfekcionismus. Jenže pro vnitřní uspokojení je daleko lepší taktika osmdesáti procent. V bytě nemusí být dokonale uklizeno, dort pro hosty se dá pořídit i v cukrárně a vy po dlouhém dni nemusíte vypadat jako ze žurnálu. Ostatní si toho stejně nevšimnou.

Vnitřní klid oslabuje nenávist a odpor

I když je šéf nepříjemný člověk, naši nenávist si nezaslouží. A to hlavně ze sobeckých důvodů. Negativní pocity nás totiž významně oslabují. Proto bychom se měli snažit hledat i na problematických lidech něco pozitivního.

Vyzkoušejte minimalismus

…je trendy. Nepochybně jste si už všimli, že dvacátý svetr a váza v ceně měsíčního platu vás rozhodně šťastnějšími neudělají. Vnitřní pohodu nám přinesou dobré vztahy s okolím, láska, přátelství a rodina.

Pro vnitřní klid změňte postoj k sobě

Každý z nás ví, jaké jsou jeho silné a slabé stránky. Pokud se náš vlastní obraz skládá spíš z nejistých a negativních věcí, je možné vyzkoušet například pozitivní afirmace. Zkuste během dne pracovat s podobnými větami: Jsem naprosto klidný/á, Nic mě nevyvede z míry, Cítím vnitřní klid a mír. Uvidíte, jak se po několika týdnech změní váš přístup.